Polski Ład: ulga podatkowa dla klasy średniej z pułapką

i

Autor: Pixaby Polski Ład: ulga podatkowa dla klasy średniej z pułapką

To już PRZESĄDZONE. Zarobisz za mało - rząd zabierze ci pieniądze!

2021-09-23 12:39

Zarobisz mniej, niż jest to wymagane, a dodatkowo zabiorą ci pieniądze? Tak będzie po wejściu w życie Polskiego Ładu. Wszystko związane jest z ulgą podatkową dla klasy średniej. Więcej przeczytacie w naszym materiale.

Polski Ład: ulga podatkowa dla klasy średniej z pułapką

Polski Ład, który ma przynieść dużo zmian w naszej rzeczywistości, regularnie jest analizowany przez ekspertów. Jednak nie dla wszystkich będzie on korzystny. Okazuje się, że osoby, które zarobią za mało, będą musiały zwrócić pieniądze. Jak to możliwe?

Chodzi o ulgę podatkową dla klasy średniej, która ma zostać wprowadzona w Polskim Ładzie. Ta ma przysługiwać tylko zatrudnionym na umowie o pracę i umowach pokrewnych. Jej założeniem jest wyrównanie skutków nowego sposoby naliczania składki zdrowotnej. Jeśli osoby skorzystają z ulgi podatkowej w trakcie roku, a przy rozliczeniu PIT-u okaże się, że jednak zarobili za mało, będą musieli korzyści podatkowe zwrócić.

Raport z anteny 23.09, godz.10

Jak czytamy w "Dzienniku Gazety Prawnej":

Obliczeń ulgi dokonuje się dwustopniowo według skomplikowanych wzorów: najpierw co miesiąc przy wypłacie wynagrodzenia (jeśli wynosi co najmniej 5701 zł), a następnie po zakończeniu roku podczas rozliczania PIT-ów, o ile pracownik osiągnął przychody co najmniej 68 412 zł. I właśnie ta dwustopniowość może być źródłem niedogodności. Jeśli w danym miesiącu pracownik zarobił ponad 5700 zł, pracodawca wypłaci mu „na rękę” wynagrodzenie wyższe niż wynikałoby to z obecnych przepisów, bo przy obliczeniu zaliczki na podatek będzie musi uwzględnić ulgę dla klasy średniej. Jeśli jednak z rozliczenia rocznego wyniknie, że pracownik nie osiągnął przychodów w wysokości co najmniej 68 412 zł, otrzymaną wcześniej ulgę będzie musiał zwrócić.

Taka sytuacja może dotyczyć osób, które:

  • osiągają nieregularne dochody
  • pracują tylko w wybrane miesiące w roku
  • zarabiają mniej niż 5701 brutto, ale otrzymują nieregularnie premie

Przekroczenie limitu (ulgi dla klasy średniej – red.), zarówno poprzez osiągnięcie zbyt wysokich, jak i zbyt niskich przychodów rocznych powoduje utratę prawa do ulgi, co przekłada się na konieczność zwrotu korzyści podatkowych uzyskanych przy obliczaniu zaliczek na podatek – mówi w rozmowie z "DGP" Dariusz Powaga, doradca podatkowy z TORITE Spółka Doradztwa Podatkowego Sp. z o.o.

Źródło: To już PRZESĄDZONE. Zarobisz za mało - rząd zabierze ci pieniądze!