Te piosenki poruszały problemy dzieciaków! Są dalej aktualne

2023-05-09 14:45

W czasach gdy system edukacyjny ledwo daje sobie radę, do Polski trafiły setki uczniów z gnębionej rosyjską inwazją Ukrainy, psychiatria dziecięca jest niedofinansowana, a jeszcze niedawno pandemia odcięła młodzież od siebie (choć wcześniej alienowała ją skutecznie nasza kultura masowa) zaangażowane w los młodych kawałki warto odkurzyć.

Każde pokolenie ma swoje protest-songi, a wszystkim, którzy teraz są rodzicami gorąco polecamy odkurzyć sobie te najlepsze i spróbować przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły im podczas nauki, przeżywania stresu egzaminacyjnego, nierzadko najeżonych trudnościami relacji rodzinnych i rówieśniczych. Dodajcie do tego teraz wojnę, dwa lata zamknięcia (dwa lata dla nastolatka to przecież zupełnie inny czas niż dla dorosłego), presję mediów społecznościowych (na wygląd, na popularność) – rzeczy, z którymi „za dzieciaka” nie mieliście okazji się borykać.

Dzieciaki to jedno, osobną kwestią są zarówno nauczyciele jak inni pracownicy szkół. Przed nimi w ostatnich latach także pojawił się szereg wyzwań, które do niedawna nikomu nawet nie przychodziły do głowy. Co z tym zrobić? Nie ma jednej recepty, ale na pewno warto wsłuchać się w siebie wzajemnie i zaoferować zrozumienie, w miejsce wymagań – to pierwszy krok. Tego uczą nas między innymi te kawałki.

Listen to "Polska edukacja do poprawki. DROGOWSKAZY" on Spreaker.