Telefon

i

Autor: Dragana_Gordic, Freepik

Ciekawostki

Tajemnicze kody w telefonie. Do czego służą? Nie wiedzieliście o ich istnieniu

2024-02-28 13:45

Na pewno każdy, kto używał telefonu komórkowego na początku XXI wieku pamięta różne kody, które należało wpisać na fizycznej klawiaturze, aby sprawdzić stan konta, ilość pozostałego internetu czy wykorzystać kupione w kiosku doładowanie. Są jednak kody, z których korzysta się do dzisiaj. Mowa o takich kombinacjach jak *#21#, *#06# czy *#62#. Do czego służą?

Tajemnicze kody w telefonie. Wiesz, do czego służą te kombinacje?

Era wpisywania kodów w telefonach komórkowych bezpowrotnie minęła. Mało kto korzysta już z doładowań czy sprawdza stan konta wpisując na klawiaturze odpowiednią kombinację. Kiedyś była to norma i obowiązek każdego użytkownika telefonu na kartę. Dziś jednak mamy do czynienia z nowymi technologiami, które trwale wykluczyły rozwiązania z początku XXI wieku.

Co ciekawe, do dnia dzisiejszego użytkownicy smartfonów korzystają z niektórych – wydaje się, tajemniczych kodów, które mogą służyć popularnie powielanym mitom. Jednym z częstych jest użycie kodu *#21#, który miałby służyć do sprawdzenia, czy na naszym telefonie zamontowany jest podsłuch.

Do czego służy kod *#21#? Wyjaśnienie jest nieco skomplikowane, jednak nie jest to kod pozwalający na wykrycie podsłuchu. Jak informuje Jan Domański z portalu „Instalki.pl”, wspomniany ciąg znaków pozwala sprawdzić, czy użytkownik telefonu ma ustawione bezwarunkowe przekierowania na inny numer telefonu.

Kiedy taka funkcja jest włączona, to wówczas połączenia przychodzące zostaną przekierowany na inny numer telefonu.

Do czego więc służy kod *#62#? Jak informuje Virgin Mobile, pozwala on na sprawdzenie, na jaki numer telefonu są przekazywane połączenia, kiedy urządzenie jest wyłączone lub nie ma dostępu do zasięgu sieci komórkowej. Jak czytamy, w normalnej sytuacji to numer poczty głosowej.

Jakie są inne, ciekawe kombinacje? Użytkownicy Androida mogą skorzystać np. z kodu ukazującego numer IMEI urządzenia, wpisując kod *#06#. Z kolei po wpisaniu ciągu *#0228# sprawdzimy stan naszej baterii i jej szczegółowe parametry. Można również skorzystać z kodu *31#, który włączy identyfikację rozmówcy, a także z ciągu *#0*#, który pozwoli na wyświetlenie menu informacyjnego.

Polska black metalem stoi? Oto najlepsze kapele znad Wisły grające ten gatunek

DR MAŁGORZATA BONIKOWSKA