Szpital Wolski kontra Szpital Narodowy. "Nierówne zarobki dzielą środowisko lekarzy"

2020-11-27 16:04 Alina Makarczuk
Szpital Wolski w Warszawie
Autor: fot. urząd dzielnicy Wola Szpital Wolski w Warszawie

Radni Woli we wspólnym stanowisku zaapelowali do Narodowego Funduszu Zdrowia o równe traktowanie Szpitala Wolskiego w walce z pandemią koronawirusa. "Stawki w wolskiej placówce są zdecydowanie niższe niż te, które otrzymuje tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym" - piszą w apelu do NFZ.

Nagroda dla Alicji Tracz - reprezentantki Polski w Eurowizji Junior 2020

Szpital Narodowy vs. Szpital Wolski

Liczba nowych zakażonych Covid-19 ustabilizowała się na stałym, niestety bardzo wysokim poziomie, oscylującym wokół 20 tys. przypadków dziennie. Oznacza to pełne ręce pracy dla personelu medycznego i warszawskich placówek medycznych, których sytuacja w związku z pandemią jest coraz gorsza. – Niestety, kiedy przyjrzymy się danym, to dojdziemy do smutnego wniosku, że w walce z pandemią są równi i równiejsi – mówi Urszula Kęcik-Staniszewska, radna dzielnicy Wola. – Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej jest traktowany przez NFZ zdecydowanie gorzej niż, np. tymczasowy szpital zlokalizowany na Stadionie Narodowym, co wolska placówka odczuwa finansowo – dodaje radna Urszula Kęcik-Sta-niszewska.

Czytaj także: Szpital Południowy: Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów? Znamy datę otwarcia

Ile zarabiają lekarze?

Nieco ponad 100 złotych dziennie więcej zarabiają lekarze na narodowym niż Ci z "covidowego" miejskiego Szpitala Wolskiego w Warszawie - wyliczyli radni. W skali miesiąca różnica ta może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. - Jeśli chodzi o stawki przyjmowania pacjentów, którzy muszą być pod respiratorem - różnica sięga nawet 3 tys. złotych dziennie na korzyść placówki na Narodowym - piszą radni w apelu do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj więcej: Rafał Trzaskowski grozi zawieszeniem finansowania policji! Co powiedział prezydent Warszawy?

- Placówka na Stadionie Narodowym podlega pod szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nic mi nie wiadomo na temat nierównych zarobków. Z tego co wiem, są podobne - odpowiada na zarzuty radnych rzecznik NFZ Andrzej Troszczyński.