"Symbol odbudowy Warszawy". Wieża wodna na Białołęce w rejestrze zabytków

2021-03-15 17:37

Symbol fabrycznego charakteru przedmieścia stolicy i szybkiej odbudowy po zniszczeniach wojny - tak o wieży wodnej w zakładach Polfy na Białołęce mówi mazowiecki konserwator zabytków. Obiekt trafił do rejestru.

Raport z anteny 15.03, godz.10

"To unikatowy obiekt architektury inżynieryjnej"

Mazowiecki konserwator zabytków wpisał do rejestru wieżę wodną na terenie zakładów Polfa Tarchomin na Białołęce. Jak wyjaśnia konserwator, prof. Jakub Lewicki, wieża stanowi najbardziej wartościowy element fabryki. Ceglaną wieżę odbudowano po wojnie.

Czytaj także: Spółdzielnie sprzeciwiają się podwyżkom cen za wywóz śmieci. Miasto: jest już za późno

- Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego wieży wodnej Zakładów Farmaceutycznych Polfa Tarchomin, wzniesionej w 1954 r., według projektu Władysława Raczyńskiego i K. Bohatyrewicza, położonej w Warszawie przy ul. Aleksandra Fleminga 2, z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu - mówi prof. Jakub Lewicki.

Jak czytamy w komunikacie konserwatora, budynek wieży wodnej powstał w kompleksie zakładów farmaceutycznych na warszawskim Tarchominie na terenie znacjonalizowanych po II wojnie światowej Zakładów Ludwika Spiessa. "Niezwłocznie po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy zakładów, a już w 1947 r. uruchomiono produkcję penicyliny, zaś w 1953 – insuliny. W 1947 r. fabryka weszła w skład przedsiębiorstw Zjednoczenia Przemysłu Farmaceutycznego POLFA jako Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa".

- Wpis do rejestru oznacza, że chroni się zarówno wnętrze jak i bryłę budynku. Podjąłem taką decyzję ze względu na dobrze zachowane instalacje techniczne w budynku - dodaje prof. Lewicki.

Konserwator zwrócił uwagę na dekoracyjne połączenie czerwonej i szarej cegły. "Budowla wyróżnia się ponadto monumentalną, zwartą bryłą i unikatowym ukształtowaniem elewacji, kontrastującym z modernistyczną żelbetową formą zwieńczenia. Dekoracyjny efekt uzyskany dzięki zestawieniu szarej i czerwonej cegły licowej i wyrafinowany geometryczny deseń o wyrazistej fakturze świadczą o wysokich wartościach artystycznych obiektu" - czytamy w komunikacie.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: "Symbol odbudowy Warszawy". Wieża wodna na Białołęce w rejestrze zabytków