Światowy raport na temat radości. Gdzie żyje się najlepiej?

i

Autor: Pixabay

Światowy raport na temat radości. Gdzie żyje się najlepiej?

2023-04-03 16:24

Cóż, wbrew temu, co usłyszycie od polityków, nie w Polsce. Nasz kraj niestety nie załapał się na podium. Ani do pierwszej dziesiątki. Do dwudziestki też nie. Jednak mamy dobrą wiadomość, nasza pozycja wzrosła, bo z 48. pozycji weszliśmy na 39. Listę otwiera Finlandia, a zamyka ją Afganistan.

Trzy pierwsze miejsca należą do krajów skandynawskich. Oprócz Finlandii na podium znalazła się także Dania, a na trzecim miejscu uplasowała się Islandia. Łącznie na 137 pozycji w pierwszej połowie dominują kraje zachodniej Europy i Ameryka Północna. Im dalej, tym więcej państw z Azji, zarówno mniejszej jak i bliższej Oceanii oraz krajów Afryki.

Określając poziom szczęścia danego kraju autorzy raportu brali pod uwagę 6 czynników:

  • produkt krajowy brutto per capita
  • świadomość tego, że mamy osobę, która pomoże nam w kłopotach
  • bezpieczne widoki na przyszłość (zdrowie psychiczne i fizyczne)
  • wolność i swoboda wyboru
  • zaangażowanie w działalność charytatywną
  • poziom korupcji w kraju

Nie zaskakuje, że udręczona wojną Ukraina jest na 92. miejscu, ciekawe natomiast jest to, że wciąż ma wyższy poziom zadowolenia niż w 2014, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu i rozpoczęła wojnę hybrydową. W wielu krajach zanotowano w ostatnich dwóch latach wzrost aktywności opartej na pomaganiu. Badacze oceniają, że ma to związek z pandemią, która obudziła w ludzkości chęć do pomagania sobie wzajemnie.

Autorzy mają nadzieję, że raport, który w całości jest dostępny w sieci, trafi do urzędników odpowiedzialnym za cele rozwojowe krajów, regionów i organizacji międzynarodowych. Dzięki temu mogłyby one dopasować swoje polityki do aktualnych potrzeb społeczeństw oraz przewidywać kolejne na ich podstawie. Problem w tym, że wciąż przed ludzkością pojawia się wiele wyzwań, których przewidzieć się nie da: dyktator wywołujący nagle wojnę, wybuch pandemii, gwałtowne i niespodziewane kryzysy gospodarcze. Tych ostatnich ma ponoć niedługo być więcej. Zatem już teraz lepiej cieszyć się naszą 39. pozycją i trzymać się jej jak najmocniej.

Natalia Przybysz: bez siostry chyba bym zwariowała / Mellina #13 Eska Rock