Pielęgniarki

i

Autor: Artur Hojny/Super Express

Strajk pielęgniarek i położnych w Białymstoku. Protesty odbędą się w całej Polsce

2021-06-07 8:51

Strajk pielęgniarek i położonych w Białymstoku odbędzie 7 czerwca. Weźmie w nim udział ponad 40 szpitali z całego kraju. Jak poinformowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, wydarzenie będzie miało formę strajku ostrzegawczego. Czego domagają się strajkujące?

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na posiedzeniu 9 listopada 2020 r. podjął uchwałę o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej w celu poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych, a w razie konieczności podjęcia także strajku generalnego.

Powodem akcji strajkowej jest tzw. ustawa Niedzielskiego, tj. ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która - zdaniem autorki komunikatu - "nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego".

Ptok poinformowała, że w poniedziałek 7 czerwca rozpoczną się strajki ostrzegawcze w szpitalach na terenie całej Polski. - W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego - napisała.

Protest pielęgniarek w stolicy

Dodała, że planowane są także akcje solidarnościowe i manifestacje pod szpitalami. Ponadto w centralnych miejscach Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Pleszewa, Przemyśla, Rzeszowa i Szczecina odbędą się manifestacje.

Strajk pielęgniarek i położnych w Białymstoku - o której i gdzie?

Strajk pielęgniarek i położnych w Białymstoku rozpocznie się 7 czerwca o godz. 11. Obecni mają być na nim przedstawiciele wszystkich szpitali z województwa podlaskiego. Wydarzenie będzie miało formę pikiety, co oznacza, że protestujące przejdą ulicami miasta.

- W gotowości do drugiej fali strajków ostrzegawczych jest kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych - czytamy w komunikacjie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!

Źródło: Strajk pielęgniarek i położnych w Białymstoku. Protesty odbędą się w całej Polsce