Statek, który zablokował Kanał Sueski, może spowodować wzrost ceny ropy. Jak duży jest kontenerowiec?

i

Autor: screen: https://youtu.be/FH-_Mtkugbs

Statek, który zablokował Kanał Sueski, może spowodować wzrost ceny ropy. Jak duży jest kontenerowiec?

2021-03-26 15:09

O statku, który zablokował Kanał Sueski mówi cały świat, patrząc z przerażeniem. Przez jeden statek, 10% handlu światowego może się zatrzymać, a ceny ropy mogą znacznie wzrosnąć!

Cały świat ostatnio mówi tylko o statku, który zablokował Kanał Sueski, co jest ogromnym problemem dla całego świata. O co chodzi i dlaczego jeden statek, zrobił tyle problemów i jak wpływa to na cały świat?

Janusz Panasewicz w wywiadzie dla Eski ROCK

Statek zablokował Kanał Sueski. Dlaczego to tak ważna dla całego świata?

To może na początek trochę historii, bo nie każdy jest chyba świadomy o czym mowa. Kanał Sueski został zbudowany ponad 150 lat temu, głównie po to by skrócić statkom drogę między Azją i Europą, dzięki czemu nie musza one opływać Afryki. Według szacunków, niektóre transporty są dzięki temu skracane o 10 dni. No i tutaj dochodzimy też do tego, że przez Kanał Sueski przepływa 10% światowego handlu i to na największych kontenerowcach.

No właśnie, taki ogromny kontenerowiec stanął 23 marca w poprzek kanału, ponieważ zawadził o nasyp na brzegu. Jeżeli skala nie jest dla was jeszcze jasna, to może warto dodać, że jest to megakontenerowiec o długości 400 metrów, szerokości 58,80 metrów i wadze 224,000 ton! By jeszcze bardziej pokazać, że to dosyć duży statek, warto dodać, że jego wysokość to około półtora wysokości Pałacu Kultury i Nauki.

Jak to możliwe, że taki moloch zawadził o brzeg? Tutaj wszystko jest winą silnego wiatru, który popchnął statek tak bardzo, że ten spłynął na mieliznę. Przez zator na Kanale Sueskim może wzrosnąć cena ropy i produktów ropopochodnych, ponieważ transport jest całkowicie wstrzymany. 

Problemem jest spory, ponieważ nie bardzo wiadomo jak ruszyć statek, który wazy 224 tys. tony! Zobaczcie, jak wygląda zator na Kanale Sueskim:

Sonda
Koronawirus w Polsce. Czy uważasz, że regionalizacja obostrzeń to dobry pomysł?