Starlink

i

Autor: Jeff Bryant flickr.com Starlink

STARLINK NAD POLSKĄ wrzesień 2021 - kiedy obserwować przelot satelitów SpaceX?

2021-09-14 14:07

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba czekali ponad 4 miesiące na start kolejnej rakiety SpaceX wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, kiedy zobaczymy je ponad naszymi głowami.

Starlink nad Polską we wrześniu! O której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać wszyscy pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. Na ten widok czekali ponad 4 miesiące - ostatnia misja odbyła się bowiem w maju. Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głową. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, o której zaobserwujemy przelot i gdzie należy kierować wzrok.

Starlink nad Polską - kiedy i o której pierwszy przelot we wrześniu?

Firma SpaceX miała dłuższą przerwę w misji Starlink. Start ostatniej rakiety z satelitami na pokładzie odbył się w maju. Kolejna wystartowała z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych nad ranem we wtorek, 14 września. Pierwszy wrześniowy przelot sznura satelitów widoczny będzie jeszcze tego samego dnia! Spodziewany jest o godzinie 19:23. Niebo o tej porze jest jeszcze dość jasne, jednak obserwacja będzie możliwa, a stosunkowo niski pułap urządzeń pozwoli na zobaczenie ich gołym okiem.

Warto dodać, że równie dobrze Starlinki będą widoczne też 15 września. Przewidywana godzina przelotu to również 19:23 - 13:30.

samodezynfekującego się krzesła

Starlinki 14.09 - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Trajektoria lotu przebiega z północy na południowy zachód. Bardzo łatwo będzie można je namierzyć. Wystarczy skierować wzrok w stronę gwiazdozbioru Wielkiego Wozu - najbardziej charakterystycznej konstelacji. Następnie satelity przelecą w pobliżu gwiazdy polarnej (dyszel Małego Wozu) i dalej w stronę południowego horyzontu. Przelot skończy się około 19:30, gdy satelity miną Jowisza. Przed satelitami zobaczyć będzie można wynoszącą je rakietę Falcon. Dokładny tor lotu Starlink 14.09 zobaczycie w poniższym wideo.

Źródło: STARLINK NAD POLSKĄ wrzesień 2021 - kiedy obserwować przelot satelitów SpaceX?