Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Annabel_P/pixabay.com

SGH na czele, uniwersytety w Radomiu i Siedlcach na końcu. Opublikowano raport "Kobiety na Politechnikach"

2021-04-23 20:31

Raport wbrew nazwie nie dotyczy samych politechnik, ale wszystkich uczelni technicznych. Średnio kobiety stanowią na nich 1/3 wszystkich studentów. Mazowsze nie wyróżnia się na tle Polski, są natomiast kierunki czy uczelnie, na które panie chętniej aplikują.

11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!

Kobiety w IT? Niekoniecznie

Kierunki związane z nauczaniem nowych technologii i IT są wśród kobiet dość popularne. - Na kierunkach informatycznych, choćby na Uniwersytecie Warszawskim jest 28 proc. kobiet, więc jest to całkiem niezły wynik. Natomiast jeśli chodzi o czysty kierunek, jakim jest informatyka, to ten udział kobiet spada już do 12 proc. - mówi dr Anna Knapińska z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, autorka raportu.

Na Politechnice Warszawskiej na informatyce kobiety stanowią 15 proc. Największą popularnością wśród pań cieszy się inżynieria biomedyczna. Na Politechnice Warszawskiej kobiety stanowią aż 65 proc. ogółu studentów. - To jest kierunek, który łączy w sobie różne dziedziny: medycynę, biologię i technikę. Być może dlatego przyciąga kobiety - przyznaje dr Knapińska. - Badania pokazują, że kobiety idąc na studia, chcą rozwiązywać problemy społeczne. Być może ta interdyscyplinarność jest dla nich tutaj zachętą.

Uczelnie ekonomiczne górą

O warszawskiej Szkole Głównej Handlowej można powiedzieć, że panuje na niej równość płci. Studentki kierunków informatycznych stanowią tam 41 proc. - Norma unijna mówi o równości płci, kiedy mamy do czynienia z udziałem kobiet lub mężczyzn na poziomie 40-60 proc. - mówi dr Knapińska. Wszystkie uczelnie ekonomiczne mają średnio 1/3 studentek na kierunkach informatycznych.

Najmniejszy udział kobiet w kierunkach tzw. nowo technologicznych wśród ogółu studentów mają Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Puławskiego w Radomiu (5 proc. kobiet), a w kierunkach informatycznych najniżej uplasował się Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczno w Siedlcach (7 proc. kobiet).

- Obie uczelnie mają mieszany profil techniczno- i przyrodniczo-humanistyczny. Możliwe, że studenci są tak stereotypowo porozkładani, że kobiety koncentrują się na humanistyce, a mężczyźni na technologii - dodaje dr Knapińska.

Na uczelniach technicznych w całej Polsce panie najchętniej wybierają kosmetologie i pedagogikę. Najtrudniej przekonać je do automatyki, mechatroniki czy elektrotechniki.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: SGH na czele, uniwersytety w Radomiu i Siedlcach na końcu. Opublikowano raport "Kobiety na Politechnikach"