Seks oralny związany z ryzykiem raka gardła. Jest jednak na to skuteczny sposób i nie, nie trzeba rezygnować

i

Autor: Pexels

Seks oralny związany z ryzykiem raka gardła. Jest jednak na to skuteczny sposób i nie, nie trzeba rezygnować

2023-10-16 12:54

W tym tekście znajdziecie dwie bardzo ważne wiadomości. Jednak z nich jest zła, a druga dobra. Od razu jednak możemy Was uspokoić: nikt nie będzie nakładał żadnych ograniczeń na taką formę miłości fizycznej, natomiast potrzebna jest edukacja i zadbanie o bezpieczeństwo, bo chodzi o naprawdę poważną chorobę.

Profesor Hisham Mehanna jest wykładowcą brytyjskiej uczelni University of Birmingham, gdzie zajmuje się onkologią. Zwraca uwagę na fakt sporego wzrostu liczby zachorowań na raka gardła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jest to konkretny rodzaj nowotworu występujący w okolicach migdałków, na tylnej ścianie gardła. Jego głównym powodem jest działanie wirusa HPV, który jednocześnie jest także odpowiedzialny za nowotwory szyjki macicy u kobiet. Wirus HPV możę przenosić się podczas kontaktów seksualnych.

Na łamach The Converstation Mehanna przekonuje, że największym czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o możliwość transmisji wirusa jest częsta zmiana partnerów erotycznych, szczególnie tych, z którymi uprawimy seks oralny. Osoby, które uprawiają w swoim życiu seks oralny z szóstką lub więcej partnerów są ponad ośmiokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie nowotworu gardła.

Jednak nie oznacza to, że należy raz na zawsze wykreślić z naszego życia seksualnego takie praktyki, które przecież dla wielu osób są bardzo przyjemne. Badania pokazują, że ludzki organizm może zwalczyć wirusa, jednak najskuteczniejszym sposobem walki z zagrożeniem jest szczepienie się. Większość ludzi w ciągu życia wejdzie w kontakt z wirusem, jednak tylko część nie będzie w stanie go zwalczyć samodzielnie. To właśnie dla nich warto się zaszczepić, by nie wywołał on u nich śmiertelnej choroby.

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny 1 czerwca tego roku rusza w Polsce akcja bezpłatnego szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców. Szczepieniami zostaną objęte dziewczęta i chłopcy w wieku 12-13 lat.

ESKA ROCK mówi o miłości. Dobrze Rockuje #7