Ił-80

i

Autor: Dmitry Terekhov flickr.com Ił-80

Samolot Dnia Sądu Ostatecznego nad Moskwą - to zapowiedź wojny nuklearnej?

2022-05-04 12:16

Ta maszyna ma zapewnić rosyjskim władzom ocalenie i ciągłość dowodzenia na wypadek wojny nuklearnej. Ił-80, zwany samolotem Dnia Sądu Ostatecznego, widziany był nad Moskwą. Jego przelot zarejestrowano na wideo. Dlaczego wzbił się w powietrze? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Ił-80 nie bez powodu nazywany jest samolotem Dnia Sądu Ostatecznego. Maszyna powstała jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. W służbie jest do dziś. Samolot pełni funkcję powietrznego stanowiska dowodzenia prezydenta i dowódcy sił zbrojnych. Ił-80 został zaprojektowany tak, by mógł przebywać w powietrzu przez wiele dni bez lądowania! Paliwo uzupełniane może być podczas lotu przez samoloty-cysterny. Ten powietrzny statek jest więc przystosowany do zapewnienia bezpieczeństwa władzom podczas najgroźniejszych konfliktów - w tym nuklearnych. Ił-80 niedawno był widziany nad Moskwą. Czy można to potraktować jako zapowiedź wojny atomowej na wielką skalę?

Latające centrum dowodzenia Putina

Charakterystycznymi cechami samolotu Ił-80 są brak okien w części pasażerskiej i duża owiewka nad kabiną pilotów. Znajdują się w niej systemy pozwalające na łączność między innymi z atomowymi okrętami podwodnymi. Wszystko to na wypadek zniszczenia łączności naziemnej - na przykład w wyniku wybuchu bomby jądrowej. To latające centrum dowodzenia jest jednocześnie pewnego rodzaju "kapsułą ratunkową" dla Władimira Putina i najważniejszych dowódców. Co ciekawe, podobny "doomsday plane" posiadają Stany Zjednoczone.

Uchodźcy z Ukrainy zdają maturę w Polsce

Putin wypowie wojnę 9. maja?

Tegoroczny Dzień Zwycięstwa w Moskwie będzie uważnie obserwowany przez cały Świat. Rosyjski dyktator nie odniósł do tej pory większych sukcesów dzięki inwazji na Ukrainę. Prawdopodobnie będzie więc próbował przekonać mieszkańców i mieszkanki swojego kraju, że atak nie był błędem. Możliwe jest też, że 9. maja formalnie wypowie wojnę Ukrainie. W Rosji ten konflikt oficjalnie jest nazywany "specjalną operacją wojskową".

Dlaczego nad Moskwą pojawił się Ił-80? WIDEO

Niedawno zarejestrowano przelot samolotu Dnia Sądu Ostatecznego nad Moskwą. Niektórzy mogliby to zinterpretować jako zapowiedź wojny nuklearnej. Najprawdopodobniej jest jednak inaczej. Jak ustalił brytyjski Daily Mail, samolot może przelecieć nad Placem Czerwonym w czasie wielkiej parady z okazji 9. maja. Tego dnia Rosjanie obchodzą "Dzień Zwycięstwa" - upamiętnienie zakończenia II wojny światowej. Uroczystość jest dla władz Federacji okazją do pokazu militarnej siły imperium i zaprezentowania technologii wojskowych. Ił-80 wykonał już taki pokazowy lot w 2010 roku. Poniżej najnowsze wideo, na którym widać maszynę.

Źródło: Samolot Dnia Sądu Ostatecznego nad Moskwą - to zapowiedź wojny nuklearnej?