Recyklomat przy urzędzie Pragi Płd

i

Autor: Ewa Sas

Rząd wprowadzi systemu kaucyjny na butelki. Co z recyklomatami na ulicach Warszawy?

2021-03-16 20:39

Psują się i zapychają - to zdaniem aktywistów najczęstsze problemy recyklomatów, które zasponsorowała jedna z firm produkujących napoje. Miasto przyklasnęło tej idei i każdy nowy automat ustawiało na ulicach Warszawy w świetle reflektorów. Teraz jednak, kiedy lada moment do użytku wejdzie system kaucyjny za butelki i puszki, recyklomaty zaczynają tracić rację bytu.

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki

Greenwashing czyli PR pod przykrywką ekologii

Recyklomaty zapychają się i często ulegają awariom. Do tego lista firm, które chcą współpracować z miastem w ramach tego projektu topnieje. To nie wina miasta - swoje zrobił chociażby koronawirus. Jednak obie te kwestie drażnią użytkowników automatów do recyklingu. Ich opinie można przeczytać chociażby na stronie do pobrania aplikacji "ECO Portfel", która służy do zbierania punktów i wymiany ich na nagrody. - Takie rozwiązania nic nie zmieniają - mówi Filip Piotrowski ze stowarzyszenia Zero Waste - Skala jest za mała, żeby w jakikolwiek sposób odciążyć środowisko.

Zdaniem Piotrowskiego, cała ta inicjatywa ostatecznie przyniosła więcej szkody niż pożytku, bo wiecznie zepsute bądź przepełnione automaty zniechęcają mieszkańców do recyclingu. - Ludzie przynoszą opakowania, okazuje się że nie ma ich gdzie zostawić. To powoduje frustracje, ale zaczynamy też zniechęcać ludzi w przededniu wprowadzenia systemu kaucyjnego. Tego typu działania są kontrproduktywne.

Rząd planuje wprowadzenie systemu kaucyjnego. Oznacza to, że każda butelka czy puszka będzie podlegała zwrotowi, a za ten zwrot będzie można otrzymać pieniądze. Planowo będzie to 50 gr od butelki. Docelowo automat do recyklingu będzie w każdym większym sklepie spożywczym, a w mniejszych butelki będzie się zwracać bezpośrednio sprzedawcy.

Plany na przyszłość? Mgliste

Mimo zanoszącej się "konkurencji", jaką szykuje rząd, miasto nadal chce inwestować w projekt miejskich recyklomatów. W tej chwili jest ich 10 w całym mieście, a ze środków w ramach budżetu obywatelskiego mają zostać sfinansowane kolejne. - Pracujemy nad edukowaniem mieszkańców co do sposobów korzystania z automatów - mówi Karolina Gałecka z urzędu miasta. - Rozszerzamy też ofertę partnerów. Planujemy wciągnąć miejskie jednostki do zaangażowania się w projekt - dodaje Gałecka.

Urzędnicy przyznają, że nie wiedzą jeszcze co zrobią z recyklomatami, kiedy w życie wejdzie system kaucyjny. Niewykluczone, że podobnie jak urządzenia w sklepach, zaczną po prostu wydawać kaucję za wrzucone butelki. Czy będą miały nadal opcję nabijania punktów i wymieniania ich na nagrody? Nie wiadomo.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Rząd wprowadzi systemu kaucyjny na butelki. Co z recyklomatami na ulicach Warszawy?