Rafał Trzaskowski rządzi już 2 lata! Co się zmieniło w Warszawie? [PODSUMOWANIE]

2020-11-23 10:53 STAN
Rafał Trzaskowski od dwóch lat rządzi Warszawą
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Rafał Trzaskowski od dwóch lat rządzi Warszawą

Darmowymi żłobkami, rozwojem transportu publicznego i poprawą bezpieczeństwa na drogach! Między innymi tym - dwa lat po objęciu urzędu prezydenta Warszawy - chwali się Rafał Trzaskowski. Co zmieniło się w stolicy podczas rządów Trzaskowskiego? Jak oceniają go inni?

Express Biedrzyckiej - Andrzej Halicki: Trzaskowski nie może zaniedbać Warszawy

Rafał Trzaskowski: Dwa lata prezydentury

Rafał Trzaskowski jest zadowolony ze swojej prezydentury, jednak jak mówi, sprawy komplikuje pandemia i rząd, który jego zdaniem realizuje swoje obietnice za pieniądze samorządów. - To wszystko powoduje, że niestety ta realizacja priorytetów jest utrudniona. Ale mimo wszystko, mimo tych okoliczności, bardzo dużo udało się przez te dwa lata zrobić - mówi Trzaskowski.

Czytaj także: Czy mieszkańcy Warszawy stracą swoje pieniądze? Rafał Trzaskowski alarmuje

- Dwa lata temu nawet do głowy by mi nie przyszło, że ten program przyjdzie mi realizować w takich okolicznościach. Nikomu nie muszę przypominać jak ciężki okazał się rok 2020. Koronawirus to nie tylko dziesiątki tysięcy zachorowań w Warszawie, zamknięte szkoły, instytucje kultury i ograniczona aktywność społeczna. Epidemia wepchnęła nas też w bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Jego skutkiem jest konieczność dokonywania bolesnych cięć w budżecie naszego miasta – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Czytaj także: Małgorzata Trzaskowska - wiek, zawód, wykształcenie, Instagram. Co warto wiedzieć o żonie Rafała Trzaskowskiego?

Rafał Trzaskowski: Jak oceniają go inni?

Prezydenturę Rafała Trzaskowskiego negatywnie ocenia za to szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta, Cezary Jurkiewicz i zarzuca mu zbyt duże zaangażowanie politykę ogólnopolską. - Gdyby pan prezydent skupił się na tym, co jest dobre dla Warszawy, również na rozwiązywaniu problemów mieszkańców, a nie włączał się w polityką ogólnokrajową, gdyby reagował i rozmawiał na sesjach otwarcie o problemach Warszawy, a nie ogólnopolskich, bylibyśmy znacznie dalej - dodaje Jurkiewicz.

Czytaj także: Młodzieżowe Słowo Roku 2020: jest już PEWNY ZWYCIĘZCA?! Nie tego spodziewali się Polacy!

Warszaw pod rządami Trzaskowskiego: Co się zmieniło?

Z tych kwestii prezydent Trzaskowski jest najbardziej dumny:

  • żłobki - przebudowano system opieki żłobkowej, aby zapewnić wszystkim chętnym rodzicom bezpłatną opiekę żłobkową. Przez ostatnie dwa lata w Warszawie przybyło ponad 95 proc. nowych miejsc opieki żłobkowej – obecnie mamy ich 14,5 tys.
  • edukacja - 14 nowych przedszkoli i 8 szkół (siedem podstawówek i jedną zawodowa).Trwa budowa kolejnych 12 szkół i przedszkoli. Wprowadzono podwyżki dla nauczycieli. O 250 zł wzrosły pensje stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, a o 270 zł pensje nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami.
  • zdrowie - kończy się budowa Szpitala Południowego, rozbudowuje się Szpital Bielański,
  • transport - wydłużenie II linii metra, przygotowania do budowy linii M3,zakup 160 autobusów elektrycznych i 150 gazowych.
  • klimat - posadzono ponad 120 tys. drzew i kolejne tysiące w tym roku, jeszcze w 2019 r. obszar Lasów Miejskich powiększył się o 50 hektarów. Warszawa jako pierwsza w Polsce dołącza do europejskiego programu „Zielone Miasta”. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał porozumienie o przystąpieniu Warszawy do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.