Olimpiada 2024 w Paryżu

i

Autor: Guerin Charles/ABACA/Abaca/East News

Turystyka

Pracownicy paryskiego lotniska grożą strajkiem tuż przed Olimpiadą. Władze muszą szybko działać

2024-07-10 13:49

Pracownicy lotnisk w Paryżu grożą strajkiem na kilka dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich 2024, co stawia władze przed poważnym wyzwaniem. Jeśli protest dojdzie do skutku, rozpocznie się dzień przed przybyciem sportowców do Paryża, co może wywołać chaos na lotniskach Roissy-Charles de Gaulle i Orly.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich zaplanowana jest na 26 lipca, a zgodnie z szacunkami gazety "Le Monde", w trakcie trwania imprezy przez te lotniska przewinie się nawet 350 000 osób. To nie tylko fani sportu, ale także tysiące sportowców, którzy już wkrótce zaczną przybywać do wioski olimpijskiej. Skala potencjalnego strajku na lotniskach ADP nie jest jeszcze jasna. Tego typu protesty rzadko prowadzą do odwołania lotów, ale mogą powodować poważne zakłócenia w zakresie bezpieczeństwa lotniskowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wycieczka do Paryża w czasie Igrzysk Olimpijskich 2024. Najważniejsze informacje i koszty podróży?

ESKA SUMMER CITY - Jaworzyna i Terma Bania

Strajk wpłynie negatywnie na wizerunek Francji, jako gospodarza Olimpiady

Roissy-Charles de Gaulle i Orly to główne porty lotnicze Francji dostępne dla turystów przybywających na Olimpiadę, które już niedługo mogą sprawić turystom wielu problemów - długie kolejki, opóźnienia, które mogą zniechęcić niektórych do podróży. Co więcej, strajk może również negatywnie wpłynąć na wizerunek Francji jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia.

Kto chce strajkować i dlaczego?

Związki zawodowe reprezentujące pracowników Aéroports de Paris (ADP), w tym CGT, CFDT, FO i UNSA, domagają się wyższych premii dla swoich członków. Twierdzą, że decyzja dyrektora generalnego o przyznaniu premii jedynie niektórym pracownikom jest niesprawiedliwa i potępiają takie działania. Strajk zaplanowano na środę, 17 lipca, co oznacza, że może on spowodować zakłócenia na dziewięć dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich.

Związki zawodowe w całym sektorze publicznym we Francji, w tym policjanci, kontrolerzy lotów, pracownicy komunalni, pracownicy administracji centralnej i maszynistów kolejowych, również domagają się podwyżek wynagrodzeń za pracę podczas tego wydarzenia, które potrwa do 11 sierpnia.

Władze muszą działać szybko i skutecznie

Rozmowy między zarządem ADP a związkami zawodowymi będą kluczowe dla znalezienia rozwiązania odpowiadającego wszystkim pracownikom. W obliczu wzmożonego wysiłku i intensywności pracy w czasie trwania Olimpiady, kompromisem ma być m. in. godziwe wynagrodzenie.

Listen on Spreaker. Źródło: Pracownicy paryskiego lotniska grożą strajkiem tuż przed Olimpiadą. Władze muszą szybko działać