wirtualny chór

i

Autor: Muzeum Powstania Warszawskiego

Jednym głosem dla Powstańców Warszawskich! Dołącz do wirtualnego chóru

2021-06-18 13:03

Trwa kolejna odsłona akcji #jednymgłosem, w której każdy może dołączyć do wirtualnego chóru i zaśpiewać powstańczą piosenkę. Na chwilę obecną nie wiadomo, jak w tym roku będą wyglądały sierpniowe obchody rocznicy wybuchu Powstania. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że "Warszawskie dzieci", wykonane przez tysiące internautów, będą wstępem do tradycyjnego, wspólnego śpiewania (nie)zakazanych piosenek w Warszawie.

Trening do piosenek EKIPY | ESKA XD - Fit vlog #25
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?

Jednym głosem dla Powstańców Warszawskich!

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do współtworzenia kolejnej części wirtualnego powstańczego śpiewnika. Aby dołączyć do chóru, wystarczy przesłać nagranie z własnym wykonaniem piosenki "Warszawskie Dzieci". Utwór skomponowano w 1944 roku do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego. Autorem muzyki jest zaś Andrzej Panufnik. Piosenka stała się swoistym hymnem Powstania Warszawskiego, który towarzyszył walczącym na ulicach stolicy. Dziś jest jednym z symboli tamtych wydarzeń. Dlatego też organizatorzy akcji #jednymgłosem chcą, by wspólne śpiewanie utworu podtrzymało pamięć o Powstaniu.

"Zależy nam na tym żeby w tych czasach, które trochę nas wszystkich pozmieniały, stworzyć wirtualny chór i zaśpiewać dla Powstańców i w ten sposób pokazać im, że o nich pamiętamy" - mówi wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski.

To kolejna odsłona akcji #JednymGłosem: wirtualny chór śpiewał już dla Powstańców Kolędę, a w zeszłym roku z okazji rocznicy wybuchu Powstania, powstała nowa wersja "Pałacyku Michla". W tym roku wybór padł na "Warszawskie Dzieci".

"To jest pieśń o mieszkańcach Warszawy i tutaj nie należy tytułowych dzieci traktować dosłownie. Wszyscy Warszawiacy byli dziećmi Warszawy i takie jest znaczenie tej piosenki. Jest bardzo wspólnotowa, podkreślająca wspólnotę wszystkich walczących w Powstaniu Warszawskim"- dodaje Ukielski.

Więcej o tym jak stworzyć nagranie, dowiecie się ze strony Muzeum. Macie na to czas do 27 czerwca.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Jednym głosem dla Powstańców Warszawskich! Dołącz do wirtualnego chóru