Powstaje mapa równości. Możesz wystawić szkole ocenę... z tolerancji!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Powstaje mapa równości. Możesz wystawić szkole ocenę... z tolerancji!

Powstaje mapa równości. Możesz wystawić szkole ocenę... z tolerancji!

2021-04-23 19:46

Szkoły z całego kraju mogą trafić na tę mapę. Mowa o mapie równości, która koncentruje się na zasadach tolerancji wobec osób LGBTQ+. Czy szkoła jest otwarta czy też nie - o tym decydują sami uczniowie, którzy głosują w specjalnej internetowej ankiecie. Po raz pierwszy mapa równości jest tworzona dla szkół z całej Polski, wcześniej była dostępna tylko dla Warszawy.

Możesz wystawić swojej szkole ocenę z tolerancji! W sieci powstaje mapa równości. Pojawią się na niej placówki, które zdaniem ich własnych uczniów są przyjazne społeczności LGBTQ+. Tworzenie mapy odbywa się poprzez wypełnianie ankiety przez uczniów danej szkoły.

- Poruszane są cztery aspekty. Obecność w społeczności LGBTQ+ w szkole, postawa nauczycieli i nauczycielek - to, czy wspierają osoby, które doświadczają dyskryminacji, postawa dyrekcji szkoły, czyli np. czy w szkole odbywają się warsztaty antydyskryminacyjne oraz wreszcie postawy rówieśników i rówieśniczek -  mówi Dominik Kuc, pomysłodawca mapy.

Czytaj także: Tęczowa flaga na warszawskich pomnikach. Jest zawiadomienie do prokuratury 

To już trzecia edycja mapy. W poprzednich latach była ona tworzona wyłącznie z uwzględnieniem placówek z Warszawy.

- Pomysł na poszerzenie tego badania pojawił się już wcześniej, kiedy zaangażowano organizacje społeczne, albo aktywiści robili podobne rankingi, np. w koninie czy w Lublinie - dodaje Kuc.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: Będzie zakaz promocji LGBT+ na studiach? Chodzi m.in. o gender studies

Wbrew pozorom kryterium tolerancji danej szkoły może być ważne dla uczniów wybierających placówkę. Które szkoły są najbardziej tolerancyjne, a które najmniej - o tym dowiemy się w czerwcu. 10 placówek uznanych za najbardziej przyjazne i odpowiedzialne otrzyma symboliczne dyplomy równości.​

QUIZ. Przeciętny Polak nie zna odpowiedzi na te pytania. A Ty? Nawet 5/15 to sukces

Pytanie 1 z 15
Czy można zarazić się łuszczycą poprzez kontakt z osobą chorą?
Raport z anteny 23.04, godz.10
Źródło: Powstaje mapa równości. Możesz wystawić szkole ocenę... z tolerancji!