Adam Niedzielski

i

Autor: Krystian Maj/KPRM

Powołano pełnomocniczkę szpitala na Solcu - cel: usprawnienie współpracy z wojewodą

2021-03-26 13:41

Minister zdrowia poinformował o ustanowieniu pełnomocniczki szpitala na Solcu. Placówce formalnie podlega szpital Południowy, który obecnie pełni funkcje szpitala tymczasowego. Decyzję podjęto dla poprawy współpracy z wojewodą mazowieckim. Szczegóły poznacie w tym artykule.

Podczas konferencji prasowej 26 marca minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o powołaniu pełnomocniczki szpitala na Solcu. Placówce bezpośrednio podlega Szpital Południowy. Budowa tej jednostki rozpoczęła się w 2016 roku. W związku z wybuchem pandemii COVID-19 i rozprzestrzenianiem się wirusa na terenie Polski postanowiono przekształcić Szpital Południowy w szpital tymczasowy. Decyzję podjęto w porozumieniu z wojewodą mazowieckim, Konstantym Radziwiłłem. Szpital Południowy stał się w ostatnich dniach przedmiotem sporu wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z władzami Warszawy, którym wojewoda zarzucił opieszałość w organizacji pracy placówki (problemem jest przede wszystkim brak personelu medycznego). W piątek Niedzielski poinformował, że decyzją wojewody do spółki ma zostać wprowadzony pełnomocnik, którym zostanie dr Ewa Więckowska, była prezes Szpitala Solec.

Raport z anteny 26.03., godz.10

Ratusz: Szpital Południowy radzi sobie lepiej niż ten na Stadionie Narodowym

Do decyzji MZ krytycznie odniosła się wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska. Stwierdziła, że Szpital Południowy ma 30 proc. obłożenia po czterech tygodniach funkcjonowania i radzi sobie lepiej niż ten na Stadionie Narodowym, który funkcjonuje od kilku miesięcy. Przypomniała przy tym, że szpital jest przygotowany dla 80 łóżek respiratorowych i 300 łóżek ogólnie. W ciągu czerech tygodni jesteśmy przygotowani na ponad 100 łóżek – przekazała, mówiąc, że kolejne moduły są przygotowane, bo udało się np. w tym tygodniu podpisać kolejnych 50 umów z personelem medycznym, którego braki są od początku problemem tej placówki.

Dr Ewa Więckowska - kim jest pełnomocniczka ds. Szpitala Południowego?

Minister przypomniał, że dr Więckowska kierowała tą spółką przez osiem lat. Ma ogromne doświadczenie, zna kadrę, zna przede wszystkim uwarunkowania tego lokalnego, warszawskiego systemu opieki zdrowotnej. Pani doktor, jako lekarz specjalizujący się w chorobach płuc, a ponadto posiadający też wykształcenie na poziomie MBA, czyli przygotowanie zarządcze, profesjonalne, daje nadzieję, że te problemy związane z uruchomieniem Szpitala Południowego w Warszawie zostaną bardzo szybko rozwiązane – zaznaczył szef MZ.

Dr Więckowska też przekonywała, że ma pełną wiedzę na temat potrzeb mieszkańców Warszawy i tego, jak pilne jest poszerzenie bazy szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym:

Tutaj zamierzam współpracować zarówno z panem wojewodą, jak również ze wszystkimi innymi instytucjami medycznymi w zakresie wsparcia i współpracy, żeby jak najszybciej poprawić tę sytuację i udostępnić kolejne miejsca dla pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji, wsparcia oddechowego, profesjonalnej, specjalistycznej opieki.

Szpital Południowy - informacje

Szpital tymczasowy zorganizowany w Szpitalu Południowym został otwarty 15 lutego. Docelowo placówka ma zapewnić 300 miejsc dla pacjentów covidowych, w tym 80 respiratorowych. Przeszkodą w pełnym uruchomieniu placówki jest brak kadry medycznej. Na początku marca wojewoda mazowiecki wydał decyzję o skierowaniu do pracy w Szpitalu Południowym 46 lekarzy i 28 pielęgniarek.

Źródło: Powołano pełnomocniczkę szpitala na Solcu - Ratusz krytykuje decyzję