Ponad 10 przypadków na miesiąc! Fałszywe licencje na przewóz osób w Warszawie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ponad 10 przypadków na miesiąc! Fałszywe licencje na przewóz osób w Warszawie Ponad 10 przypadków na miesiąc! Fałszywe licencje na przewóz osób w Warszawie

Ponad 10 przypadków na miesiąc! Fałszywe licencje na przewóz osób w Warszawie

2021-03-09 19:26

Ponad 50 przypadków fałszywych dokumentów przez ostatnie pięć miesięcy - to wyniki dotyczące licencji na przewóz osób w Warszawie. Chodzi m.in. o orzeczenia lekarskie, psychologiczne czy zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Byli też kierowcy bez prawa jazdy, a nawet pod wpływem środków odurzających.

54 zgłoszenia ws. fałszywych orzeczeń lekarskich i psychologicznych oraz zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. Policjanci wielokrotnie zatrzymywali osoby posługujące się fałszywymi dokumentami. Próby posługiwania się takimi dokumentami stwierdzano podczas obsługi bezpośredniej przedsiębiorców, ubiegających się o uprawnienia transportowe w zakresie przewozu osób samochodem osobowym i taksówką.

Jak odbywa się kontrola?

Weryfikacja działalności taksówek i przewozu osób odbywa się nie tylko na etapie składania dokumentów. Sprawdzana jest również legalność prowadzenia przewozu osób samochodem osobowym i taksówką na terenie m.st. Warszawy oraz przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących norm prawnych po zmianie ustawy o transporcie drogowym.

Łącznie przeprowadzono 160 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 78 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. Najpoważniejsze naruszenia:

  • 45 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji,  
  • 7 kierowców wykonywało transport drogowy osób pojazdem niezgłoszonym do licencji,
  • 2 kierowców legitymowało się fałszywym prawem jazdy,
  • 5 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami,
  • 1 kierowca był pod wpływem środków odurzających, 
  • 36 kierowców prowadziło pojazd bez aktualnych badań lekarskich i psychologicznych.

Ponadto w czasie działań kontrolnych sprawdzono tylko pod kątem przepisów ruchu drogowego 60 kierowców pojazdów „podszywających się pod przewóz taxi”, w wyniku kontroli zidentyfikowano:

  • 4 kierowców bez uprawnień do kierowania,
  • 1 kierowca był pod wpływem środków odurzających,
  • 6 kierowców legitymowało  się fałszywym prawem jazdy. 

Wsiadając do taksówki zwracajmy uwagę czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem „TAXI” wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator z danymi kierowcy (imieniem, nazwiskiem i zdjęciem).

QUIZ. Chuck Norris kończy 81 lat. Znasz dowcipy o bohaterze "Strażnika Teksasu"?

Pytanie 1 z 15
Co potrafi zrobić Chuck Norris?
Źródło: Środki odurzające, brak uprawnień i fałszywe licencje. Tak się jeździ taksówkami w Warszawie...