Pomiar prędkości w Tunelu POW - petycja w tej sprawie już gotowa!

i

Autor: mammal flickr.com tunel

POMIAR PRĘDKOŚCI w Tunelu POW - petycja w tej sprawie już gotowa!

2021-04-12 12:02

Trasa S2, czyli Południowa Obwodnica Warszawy, jest już częściowo gotowa. Trwają pracę nad jednym z jej kluczowych odcinków - tunelem pod Ursynowem. Choć ten fragment nie jest jeszcze skończony, pojawiła się już petycja o ustanowieniu tam odcinkowego pomiaru prędkości. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule.

Pomiar prędkości w Tunelu POW - tego domagają się twórcy petycji, czyli klub radnych dzielnicy Ursynów "Koalicja Obywatelska Platforma.Nowoczesna". To właśnie pod Ursynowem ma biec tunel drogi ekspresowej S2 w Warszawie. Jest on fragmentem długo wyczekiwanej południowej obwodnicy Warszawy. Trasa jest już częściowo gotowa. W grudniu 2020 oddano do użytku 15 kilometrowy odcinek wraz z nowym mostem na Wiśle. Tunel pod Ursynowem jest uważany za równie ważny. Nic więc dziwnego, że prace nad nim są szczególnie wzmożone. Plan nie zakładał jednak ustanowienia tam odcinkowego pomiaru prędkości. Zdaniem zgłaszających petycję, zastosowanie tego rozwiązania jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Ursynowa i Wilanowa. Autorzy odwołują się do prognoz dotyczących natężenia ruchu w tunelu POW i spodziewanej dziennej liczby kolizji spowodowanych nadmierną prędkością. Czego jeszcze dotyczy petycja i gdzie można ją podpisać? Warto się tego dowiedzieć.

Wysadzali bankomaty w pięciu województwach

Tunel pod Ursynowem - czego dotyczy petycja?

Tunel ma usprawnić ruch i ułatwić kierowcom omijanie Warszawy. Autorzy petycji obawiają się jednak sporej liczby wypadków i kolizji w tunelu POW. Ich zdaniem przełoży się to na bezpieczeństwo mieszkańców Ursynowa i Wilanowa, gdyż to na ulice tych dzielnic przekierowywany byłby ruch. W petycji czytamy:

Prognozowane natężenie ruchu pojazdów w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) spodziewane jest na poziomie podobnym do Trasy AK i Trasy Toruńskiej. Taki ruch oznacza średnio 3 wypadki/kolizje dziennie. Jednym z najczęstszych powodów wypadków drogowych na ww. trasach jest nadmierna prędkość. Każdy wypadek/kolizja może oznaczać zamknięcie najdłuższego tunelu drogowego w Polsce i przeniesienie ruchu z trasy S2 na lokalne ulice Ursynowa i Wilanowa. Spowoduje to drastycznie zwiększenie liczby niebezpiecznych zdarzeń, w tym z udziałem pieszych oraz paraliż drogowy obu dzielnic. 

Zakorkowane ulice wpływają nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale również na ich sytuację zdrowotną. Mowa jest tu o prognozowanej liczbie ponad 100 000 pojazdów dziennie, z których wydzielane spaliny będą wdychane przez mieszkańców Ursynowa i Wilanowa.

Odcinkowy pomiar prędkości w obu kierunkach

W petycji skierowanej do Głównego Inspektora Transportu Drogowego czytamy, że tunel pod Ursynowem powinien zostać wyposażony w system odcinkowego pomiaru prędkości w obu kierunkach. Koszt takiego systemu to około 2,3 mln. zł.

Rozwiązaniem i znaczącym ograniczeniem wystąpienia wypadków i kolizji w tunelu POW jest instalacja Odcinkowego Pomiaru Prędkości w obu kierunkach na odcinku: od węzła Puławska do przynajmniej węzła Wilanów.

Gdzie znaleźć petycję?

Petycja została zamieszczona na stronie petycjeonline.com. Znajdziecie ją klikając tutaj. Oczywiście podpisać mogą ją nie tylko mieszkańcy Ursynowa.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: POMIAR PRĘDKOŚCI w Tunelu POW - PETYCJA w tej sprawie już gotowa!