Polskie piosenki rockowe o politykach. Gitara i słowa ostre jak nóż

2022-09-16 10:29

Rock lubi się angażować. Choć muzyka ta wyrosła z religijnej tradycji gospel i robotniczego bluesa, już w latach 60-tych zaczynała angażować się politycznie. Kolejne dekady to już pełnoprawna publicystyka z gitarami. Mamy dla Was ciekawą listę polskich przykładów. Poznajcie i sami oceńcie czy pozostały aktualne.

Nie jest łatwo oceniać piosenki, w których artystki i artyści biorą na warsztat bieżące wydarzenia polityczne i aktualnych decydentów. Z jednej strony jest to bardzo ważne i potrzebne, z drugiej szybko traci swoją aktualność, a po latach polityczne kawałki wymagają obszernych przypisów, by nakreślić ich kontekst. Poznajcie naszą listę kawałków, w których muzycy postanowili „dokopać” politykom. Część z nich nie zestarzała się w ogóle, inne przeszły do historii wraz z tymi, o których były ich teksty.

Oczywiście najłatwiej byłoby całą listę zapełnić piosenkami Kazika Staszewskiego. Kopał po kostkach polityków w każdym ze swoich projektów. Big Cyc zresztą podobnie. Jednak mamy na rodzimej scenie znacznie więcej propozycji, które postaraliśmy się zebrać w tym zestawieniu.

Krzysiek Sokołowski w Esce Rock o najnowszym singlu Nocnego Kochanka. Nago na hulajnodze?