Rasputica nadciąga nad Ukrainę

i

Autor: Canva / internet

Pogoda pokrzyżuje plany wojsk rosyjskich? Czym jest Rasputica?

2022-03-07 10:01

To już 12 dzień wojny na terenie Ukrainy. Pierwotny plan ataku rosyjskiego na ten kraj zakładał szybkie zajęcie największych miast i przejęcie władzy. Ukraina jednak nie poddaje się i pomimo ciężkich ostrzałów. Codziennie niszczone są czołgi i ciężkie wozy pancerne, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Już wkrótce nadejdzie Rasputica, która może jeszcze bardziej utrudnić inwazję rosyjską, czym jest to zjawisko? Wyjaśniamy w artykule.

Rasputica może zatrzymać rosyjskie wojska

Przedłużające się walki działają na niekorzyść wojsk rosyjskich. Nie chodzi tylko o duże straty cywilne i sprzętowe. Zbliża się wiosna, a wraz z nią nadchodzą wielkie roztopy na Ukrainie, które w przeszłości już nie raz powstrzymywały wrogie armie na tym terenie. Roztopy na Ukrainie maja nawet swoją nazwę – Rasputica. Rasputica to okres, w którym drogi gruntowe mogą stać się całkowicie nieprzejezdne, a pola i łąki zamieniają się w błotną pułapkę. Jest to związane z wiosennymi roztopami i obfitymi deszczami, które pojawiają się na wiosnę.

Określenie „Rasputica” stosuje się nie tylko na Ukrainie, ale również na Rosji i Białorusi. Zjawisko jest także zauważane w Szwecji (menföre) oraz w Finlandii (kelirikko). Jest to zjawisko, którego nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli jedzie się kilkutonowym czołgiem. W trakcje odwilży na niektórych obszarach, drogi są zamykane lub podlegają ograniczeniom wagowym. Często zwykłe auta osobowe toną w błocie, nie wspominając o ciężkim sprzęcie wojskowym. Ocenia się, że wiosenna Rasputica jest groźniejsza od jesiennej, ponieważ w tym okresie wytapia się również lód uwięziony w glebie. Powoduje to całkowite rozmiękczenie gruntu, co prowadzi do powstania grząskiego błota. Ukraina słynie ze swoich żyznych ziem (czarnoziemy) i olbrzymich terenów rolniczych. Każdy, kto wjedzie na taki obszar w trakcie sezonowych odwilży utknie w błocie. Rosjanie zapewne wiedzą o tym i zdają sobie sprawę z tego, że takie warunki są skrajnie trudne do prowadzenia jakichkolwiek działań wojennych. Wczesną wiosną na Ukrainie rzeki i strumienie szybko się powiększają i mogą stać się wręcz ekstremalnymi przeszkodami do pokonania.

Natomiast na obszarze granicznym pomiędzy Ukrainą a Białorusią dominują bagna i mokradła, jeśli nadejdzie odwilż, to jakiekolwiek działania wojenne poza utwardzonymi drogami będą niemożliwe. A jak pokazały dotychczasowe działania wojenne kolumny ciężkich wozów pancernych są łatwym celem dla dronów bojowych Bayraktar TB2. Natura pomoże w obronie Ukrainy.

Czas Rasputicy był od zawsze okresem, w którym ograniczano działania wojenne. To właśnie podczas XIII-wiecznych podbojów i grabieży terenów Europy Wschodniej, dokonywanych przez armię mongolską, roztopy najprawdopodobniej uratowały Nowogród. Konie i wozy nie mogły przedostać się przez powstałe wtedy na tym terenie bagna. Z tą samą sytuacją spotkały się wojska Napoleona próbujące podbić Rosję w 1812 roku. Wtedy to armia nie mogła przejechać na wpół zamarznięte, na wpół rozmięknięte drogi. Rasputica byłą również odpowiedzialna za spowolnienie niemieckiego natarcia podczas bitwy pod Moskwą w trakcie II wojny światowej. Według zapisków z tego okresu front wschodni zamienił się wówczas w wielkie trzęsawisko. Ciężki sprzęt wojskowy nie jest zaprojektowany do takich warunków, więc czołgi i ciężarówki szybko grzęzły w głębokim błocie. Nawet obecny sprzęt nieradzi sobie z błotem na tym terenie, czego najlepszym przykładem były czołgi, które na granicy Ukraińsko – białoruskiej utknęły w błocie i nie były w stanie z niego wyjechać. Pozostaje mieć nadzieję, że odwilż nadejdzie szybko na Ukrainie i Rasputica po raz kolejny zaszkodzi militarnym planom najeźdźcy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker. Źródło: Ukraina. Pogoda pokrzyżuje plany Rosjan?! Czym jest Rasputica? [WIDEO]