Rekompensaty za prąd nie dla wszystykich

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rekompensaty za prąd nie dla wszystykich

Podwyżki cen prądu: Rekompensaty miały być dla wszystkich, będą dla wybranych

2021-09-13 17:10

Miały być rekompensaty za prąd dla każdego, będą dla nielicznych. Jak mówi w rozmowie z naszym reporterem Michał Kurtyka - gotowy jest już projekt ustawy mający ulżyć Polakom w związku z planowanymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Rekompensaty za prąd tylko dla jednego na dwudziestu obywateli! Jak mówi w rozmowie z nami minister Michał Kurtyka,  gotowy jest już projekt ustawy mający ulżyć Polakom w związku z planowanymi podwyżkami cen energii elektrycznej.

Kto dostanie rekompensatę za prąd?

Na dofinansowanie, wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej, będą mogli liczyć tylko najubożsi - podkreśla szef resortu klimatu i środowiska. - Ten udział procentowy osób, które są zagrożone ubóstwem energetycznym jest malejący w naszym kraju. Jeżeli 10 lat temu było to 10 proc. społeczeństwa, dzisiaj wszystko wskazuje na to, że jest to około 6 proc. - tłumaczy minister.

Czytaj także: Covid-19: Rośnie liczba pacjentów w szpitalach. Minister ogłasza czwartą falę koronawirusa

Podwyżki cen prądu: Jak wysokie? Od kiedy?

O skali przyszłorocznych podwyżek cen energii elektrycznej minister mówić nie chce. Zdecyduje o tym Urząd Regulacji Energetyki. - To jest ten arbiter cen i on równoważy pomiędzy interesami firm - firmy oczywiście działają w swoim najlepiej pojętym interesie, po drugiej stronie jest odbiorca i regulacja polskiego rynku działa w ten sposób, żeby te interesy równoważyć - dodaje Kurtyka.

Projekt został już przedstawiony Radzie Ministrów, teraz czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu.

QUIZ. Test z geografii. Stolice największych państw świata. Bułka z masłem?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Rosji jest:
Raport z Anteny 13.09
Źródło: Podwyżki cen prądu: Rekompensaty miały być dla wszystkich, będą dla wybranych