Kilka modeli z kolekcji pana Mariusza

i

Autor: Ewa Sas

Pługopiaskarka, polewaczka i śmieciarka. Tabor warszawskiego MPO nie ma przez panem Mariuszem tajemnic!

2021-03-23 21:22

Od pługopiaskarek przez polewaczki po śmieciarki. Pan Mariusz Hanc posiada każdy z tych samochodów w barwach warszawskiego MPO. Nie potrzebuje do tego ogromnego garażu. Wszystkie samochody odtwarza w wersji miniaturowej.

Szturm na darmowe maseczki w Warszawie

Pasja z dzieciństwa

Pojazdy MPO zafascynowały pana Mariusza jak jeszcze był dzieckiem. Jego rodzice pracowali przy "Akcji ZIMA" - mama w administracji, tata w części wykonawczej. - Coś w tym jest, że się tym zaraziłem - mówi pan Mariusz dzisiaj i dodaje, że warszawskie MPO zawsze go fascynowało, jako największe przedsiębiorstwo komunalne w Polsce z najbardziej zróżnicowanym taborem.

Kolekcja pana Mariusza sięga 1968 roku, kiedy do Warszawy dotarły pierwsze czeskie śmieciarki bezpylne - Teraz zamierzam odwzorować śmieciarki tzw. hakowe i bramowe z lat 80. - zdradza. W swojej kolekcji ma już kilkadziesiąt pojazdów:

  • kilkanaście polewaczek,
  • kilkanaście pługopiaskarek,
  • kilkanaście śmieciarek.

Malowanie i praca od podstaw

Część modeli, które jeździły w barwach warszawskiego MPO, można dostać w Internecie i po prostu złożyć, a następnie pomalować, ale niektóre z nich trzeba odtwarzać niemal od podstaw - Pługopiaskarkę produkcji Wuko złożyłem z blaszek fototrawionych - zdradza pan Mariusz.

Hobby nie należy do najłatwiejszych. Modele wymagają dokładnego odwzorowania, a do tego potrzeba materiałów wizualnych. Czasami są to archiwalne artykuły w gazetach, a czasami...zdjęcia z rodzinnych archiwów! Aby dokładnie odwzorować modele, pan Mariusz potrzebuje ich numerów taborowych. Stąd apel do wszystkich, którzy być może kiedyś pracowali w MPO. Może w swoich archiwach mają zdjęcia pojazdów z czasów swojej pracy. - Bardzo by mi to pomogło w odwzorowaniu. Jeśli ktoś posiada takie zdjęcia, to prosiłbym o kontakt - mówi pan Mariusz. Przede wszystkim przydadzą się zdjęcia pojazdów, które jeździły w latach 60., 70. i 80.

Kontakt do Mariusza Hanca: Profil Facebook, Numer telefonu: 693 986 045

W tej chwili kolekcja pana Mariusza znajduje się u niego w mieszkaniu. Ale jak nam zdradził - z okazji jubileuszu MPO w 2027 roku planuje ją pokazać szerszej publiczności!

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Pługopiaskarka, polewaczka i śmieciarka. Tabor warszawskiego MPO nie ma przez panem Mariuszem tajemnic!