Ruszył pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn. Nareszcie!

i

Autor: Pexels

Pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn już działa

2022-08-03 16:07

Wbrew toksycznym stereotypom trzeba być mężczyzną, by umieć przyznać, że potrzebuje się pomocy i jej poszukać.

Zdrowie psychiczne mężczyzn to w Polsce wciąż temat, o którym trzeba przypominać. Przyznawanie się do zagubienia, kłopotów często odbierane jest jako oznaka słabości, a przecież „facet to musi być facet”, co niczego się nie boi, jest zawsze wojownikiem, zdobywcą i pogromcą problemów, będąc jednocześnie oazą spokoju. Prawda? Prawda?

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Za takie stereotypy trzeba niestety podziękować… sobie samym i naszym rodzinom, bo utrwalały się przez wieki w naszej kulturze. Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie prawo mężczyzny do bycia człowiekiem zaczyna być zauważane, a nawet w niektórych kręgach akceptowane. Jednym z tego wyraźnych znaków jest otwarcie telefonu zaufania dla mężczyzn. Jest to zdecydowanie lepsze wyjście niż trzymanie w sobie, wyładowywanie się w agresji, autodestrukcji lub na przykład alkoholu. Odczarowanie zwracania się o pomoc przez mężczyzn jest kluczowe i może pomóc ograniczyć wiele innych problemów.

Projekt realizuje Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, który zaprosił do współpracy doświadczonych psychologów. W każdy wtorek, w godzinach 17:00-19:00 oraz w każdy czwartek, w godzinach 19:00-21:00 możecie pod numerem 608 271 402 znaleźć pomoc. Na szczęście twórcy przewidzieli, że może pojawić się wiele zgłoszeń, dlatego została także otwarta skrzynka e-mail, gdzie można nawiązać kontakt. W przyszłości powstać ma także strona internetowa dedykowana projektowi: www.pomesku.org.