Jak wiele kosztuje nas dotrzymanie tajemnicy? Psychologia pokazuje, że sporo

i

Autor: FreeImages Lepiej czasem się zwierzyć komuś zaufanemu by męczyć się samemu.

Jak wiele kosztuje nas dotrzymanie tajemnicy? Psychologia pokazuje, że sporo

2022-07-27 14:26

Każdy z nas je ma. Niektórzy zwierzają się jedynie najbliższym, inni nawet im nie powierzą niektórych prawd o sobie. Dla jednych dotrzymanie tajemnicy jest oczywiste, inni aż gotują się wewnętrznie i toczą walkę ze sobą by nie „puścić pary”. Okazuje się, że taka wewnętrzna walka ma wymierne konsekwencje.

Pojęcia tajemnicy i strzeżenia sekretów uczymy się od dziecka. Skrywamy swoje sekrety przed rówieśnikami, rodzicami, przyjaciółmi, nie wspominając już o obcych. Nierzadko wchodzi nam to tak mocno w krew, że odbija się także na tworzeniu relacji wewnątrz związków.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Amerykański psycholog Michael Slepian, autor książki „The Secret Life of Secrets”, w rozmowie z dziennikarzem portalu Vox opowiada o cenie, jaką płacimy za takie wybory. Często zdarza się, że po latach zadajemy sobie pytanie, czy na pewno dobrze wybraliśmy, czy nie powinniśmy jednak powiedzieć. Dotrzymanie tajemnicy, szczególnie wstydliwej, może być bardzo trudne.

- Wstyd, izolacja, niepewność, nieautentyczność – wymienia Slepian – Wszystkie z nich, ale najbardziej bolesnym jest wstyd. To negatywne podsumowanie samego siebie. Jeśli czujemy się bezwartościowi, bezsilni i mali, naprawdę trudno to zmienić.

Przedłużający się stan stresu oraz poczucia winy może doprowadzić do stanów depresyjnych i pogorszenia zdrowia fizycznego. Dobrym sposobem na wyrwanie się z takiego błędnego i samonapędzającego się mechanizmu jest otworzyć się na innych.

- Łatwo jest zatracić się w rozpamiętywaniu przeszłości – mówi Slepian – Wystarczy zobaczyć to z innej perspektywy. Czasem wystarczy rozmowa by wydostać się z takiej pętli.

Oczywiście ważne jest także to, komu powierzamy swoje tajemnice, by się nie sparzyć i nie wrócić z powrotem do mentalnej samotni. Kontakty nie są łatwym sportem, zaufanie łatwo stracić, jednak warto dawać sobie kolejne szanse. Tylko w ten sposób można uciec z pętli poczucia winy.

Listen to "O radykalnym przebudzeniu do autentycznego życia - czyli jak przezwyciężyć swoje lęki, złudzenia i oczekiwania innych." on Spreaker.