Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej: Parlament Europejski przyjął rezolucję. Co to oznacza?

i

Autor: instagram.com/zelenskiy_official

Petycja o pilne przyjęcie Ukrainy do Wspólnoty - podpisać może każdy!

2022-03-02 7:05

We wtorek po południu Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy i rozpoczął procedurę rekrutacyjną, która może zakończyć się wstąpieniem tego kraju Unii Europejskiej. Tego samego dnia parlament przyjął rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”. Powstała też specjalna petycja.

Procedura rozpatrzenia wniosku może być istotna dla Zełenskiego ze względu na to, że kwestia ta może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją - wskazuje serwis Ukraińska Prawda. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek (28 lutego) wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha.

W przyjętej we wtorek rezolucji Parlament Europejski, zaraz po przyjęciu wniosku Ukrainy, z całą stanowczością potępia nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę i domaga się od Kremla zakończenia wszelkich działań wojskowych w tym kraju. Demaskuje też rolę białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w tej napaści.

Posłowie kategorycznie odrzucają rosyjską „retorykę, która wykorzystuje ewentualne użycie broni masowego rażenia”. Przypominają jednocześnie Rosji o jej zobowiązaniach międzynarodowych i ostrzegają przed niebezpieczeństwem eskalacji konfliktu jądrowego.

Petycja o pilne przyjęcie Ukrainy do Wspólnoty 

Petycja adresowana jest do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Podpisać można się tutaj.

Sonda
Czy rosyjska agresja na Ukrainę doprowadzi do wojny Rosji z Zachodem?
Uchodźcy na polskiej granicy
Źródło: Petycja o pilne przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej - podpisać może każdy!