Pamiętacie Księżniczkę Mononoke i Spirited Away? W Japonii otwarto park studia Ghibli

i

Autor: Studio Ghibli / Youtube

Pamiętacie "Księżniczkę Mononoke" i "Spirited Away"? W Japonii otwarto park studia Ghibli

2022-10-13 11:29

Nie jest ważne czy lubisz filmy animowane czy też nie. Nie jest ważne czy bliski jest Ci folklor Japonii. Studio Ghibli stworzyło filmy animowane, które wychowały co najmniej jedno pokolenie na całym świecie. To praktycznie osobny gatunek w ramach japońskiej animacji, a teraz doczekał się własnego królestwa w fizycznym świecie.

To, co rozsławiło studio animacji to przede wszystkim filmy reżyserowane przez Hayao Miyazakiego. Stworzył on między innymi takie klasyki jak „Mój sąsiad Totoro” i „Nausicaä z Doliny Wiatru”. Czasami wzruszające do łez, czasem wręcz dorosło poważne, a czasami dziecięco radosne – takie były filmy legendarnego studia. Do polskiej dystrybucji kinowej trafiły „Księżniczka Mononoke” oraz „Spirited Away: w krainie bogów”, jednak w serwisach streamingowych dziś można obejrzeć większość z jego dorobku. Jak wygląda park rozrywki w świecie japońskich baśni?

Måneskin dla Eska Rock!

Na ponad siedmiu hektarach terenu w parku Aichi, na obrzeżach miasta Nagoja. Wcześniej na tym terenie organizowano między innymi międzynarodową wystawę Expo 2005. Dziś możecie tam spotkać prawdziwego Boga bez twarzy (naturalnych rozmiarów), przytulić się do Totoro czy wsiąść do kotobusu. Drzwi do parku otworzą się pierwszego listopada, na początek dostępne będą dostępne 3 z pięciu jego sekcji.

Co ciekawe, twórcy zapowiedzieli, że ich projekt ma być zupełnie czymś innym niż znane do tej pory parki rozrywki. W przeciwieństwie do Disneylandu w Tokio park Ghibli ma podkreślać realizm opowieści animowanych i związek z żywą przyrodą. Bohaterów ulubionych baśni spotkamy wśród zieleni lasu z „Mojego sąsiada Totoro”. Oprócz tego odwiedzający będą mogli zobaczyć odtworzone miejsca ze „Spirited Away” oraz „Ruchomego zamku Hauru”.

Koszt budowy parku to około ponad 1,1 miliarda złotych (34 miliardów jenów), jednak powinien się szybko zwrócić, bo władze regionu oczekują około 1,8 mln odwiedzających każdego roku. Żeby odwiedzić park należy zarezerwować wcześniej bilet. Jego koszt to około 34 zł dla dzieci i około 85 zł dla dorosłych.