żaglica

i

Autor: Hannes Ribber/mediadrumworld.com/Media Drum/East News

wiadomości

Oto najszybsza ryba na świecie! Po raz pierwszy udało się ją zaobserwować podczas polowania!

2024-04-03 14:21

Wśród morskich wędkarzy uchodzi za bardzo prestiżową zdobycz, wśród badaczy oceanów – za fascynujące stworzenie pełne tajemnic. Wiemy o niej stosunkowo niewiele, bo zwyczajnie jest mistrzynią w wymykaniu się naszym próbom jej poznania. Żaglica potrafi pod wodą osiągać prędkość nawet do 130 kilometrów na godzinę.

Ryby z tego gatunku są niezwykle trudne w hodowli, zatem ich badanie musi odbywać się w środowisku naturalnym. Dlatego przyczepienie jednej z nich kamery i zarejestrowanie jej polowania jest ogromnym sukcesem. Ryan Logan z Nova Southeastern University’s Guy Harvey Research Institute przekonuje, że dzieje się to bez krzywdy dla samej ryby.

Robimy tylko lekkie nakłucie, podobne do szybkiego piercingu – mówi – Najłatwiej jest postrzegać nasze urządzenie jako odpowiednik smartwatcha, który liczy nasze kroki, sprawdza nasze zdrowie.

Urządzenie monitorowało ruchy płetw, pozycję na mapie, a także względem układu współrzędnych tak by można było prześledzić ruchy zwierzęcia w trzech wymiarach. Żaglice podczas swoich polowań potrafią wyskakiwać nad powierzchnię wody, a w głębinach robić ewolucje niczym samoloty myśliwskie.

PORANEK ESKA ROCK - Pompon

Po około trzech dniach urządzenie odłącza się od żaglicy i wypływa na powierzchnię, skąd jest zabierane na pokład statków badawczych. Jeżeli macie ochotę wybrać się na polowanie z morskim gepardem, obejrzyjcie pierwszy w historii zapis takiego polowania.

ZOBACZ TAKŻE: 10 miast, które zaleje woda do 2050 roku. Na liście: Gdańsk i Elbląg

Spróbuj się w quizie o Warszawie!

Quiz o Warszawie! Co wiesz o Stolicy? Sprawdź swoją wiedzę i zdobądź komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Ile dzielnic liczy sobie obecnie Warszawa?