Oto najrzadszy minerał świata. Nie, nie ten, o którym śpiewał Nocny Kochanek

i

Autor: Caltech

Oto najrzadszy minerał świata. Nie, nie ten, o którym śpiewał Nocny Kochanek

2023-01-11 11:08

Do niedawna tytuł „najrzadszy” z dumą dzierżył painit. Odkryty na terenie państwa Mjanma (dawna Birma) w połowie ubiegłego wieku. Od tamtego czasu odnaleziono zaledwie kilkadziesiąt takich kamieni. Ich cena opiewała przed pandemią na 60 tysięcy dolarów za karat, ale teraz mogła wzrosnąć z powodu inflacji, wojen i innych czynników.

Wygląda na to jednak, że painit właśnie swój tytuł stracił na rzecz innego. Oczywiście jeśli rozmawiamy o rzadkich minerałach, natychmiast przychodzi nam na myśl najsłynniejszy swego czasu surowiec nad Wisłą, o którym śpiewali wszyscy, choć nikt go tak naprawdę nie widział. Chodzi o „Minerał fiutta”, czyli piosenkę zespołu Nocny Kochanek, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej serialu animowanego „Kapitan Bomba”. Do dziś teledysk obejrzały już 2,3 miliony widzów.

Sex Pistols – 5 ciekawostek o albumie "Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols" | Jak dziś rockuje?

Wróćmy jednak do odkrycia. Kamień o nazwie Kyawthuite także został odnaleziony w Mjanmie, w regionie Mogok. Ciemnopomarańczowy, można nawet powiedzieć, że miedziany minerał został odkryty i opisany w 2015 roku. Do dziś nie odnaleziono większej jego ilości.

Najrzadszy nie oznacza jednak, że najcenniejszy. Z punktu widzenia nauki jest oczywiście fascynujący, natomiast jeśli właśnie zaczęliście sobie układać w głowach plan brawurowej kradzieży, to lepiej odpuśćcie sobie Kyawthuite. Po pierwsze: są droższe, a po drugie: nikt i tak od Was tego nie kupi w obawie przed wykryciem i karą za paserstwo. Tak rzadki przedmiot praktycznie jest niesprzedawalny.

Obecnie najdroższymi kamieniami szlachetnymi na rynku są czerwone i niebieskie diamenty oraz jadeity cesarskie. Jednak ich także nie polecamy kraść. Zresztą, w ogóle nie polecamy kraść, a jeśli już to co najwyżej ludzkie serca, tak jak to zrobił Nocny Kochanek ze swoją piosenką.