Odnaleziono zaginione miasto Majów. Struktury podobne do piramid

i

Autor: PXHere

Odnaleziono zaginione miasto Majów. "Struktury podobne do piramid"

2023-06-23 13:05

Fascynujące odkrycie zupełnie przypadkiem zbiega się z premierą nowego filmu o przygodach Indiany Jonesa (30 czerwca w polskich kinach). Nie, nie jest to żadna kampania promocyjna, a prawdziwe doniesienie z Narodowego Instytutu Historii i Antropologii w Meksyku. Na ślady miasta natrafiono za pomocą skanowania laserowego, a następnie wyprawy do dżungli i mokradeł w okolicach miasta Campeche.

Dla archeologów największym zaskoczeniem jest to, że miasto zbudowano na wzniesieniu otoczonym przez mokradła, które wchodzi w nie niczym półwysep. Pozostałości miasta zajmują ponad 50 hektarów, a na jego terenie znaleziono sporo konstrukcji przypominających piramidy o wysokości przekraczającej 15 metrów.

Miejsce zostało nazwane przez badaczy Ocomtún, co oznacza kamienną kolumnę w języku Majów. W pozostałościach po starożytnym osiedlu natrafiono na kolumny, które najprawdopodobniej stanowiły element portali wejściowych do wyższych kondygnacji budynków. Do tego odkryto struktury w formie okręgów, co mogłoby wskazywać na boiska do tradycyjnej gry w piłkę.

miasto Majów

i

Autor: Gobierno de México

W promieniu 36-50 kilometrów znajdują się inne odnalezione starożytne miasta: Nadzcaan oraz Chactún. W oficjalnym stanowisku archeologów możemy przeczytać, że całość tworzyła ważny ośrodek cywilizacji Majów, co potwierdzają znalezione na miejscu szczątki ceramiki. Jednak to prawdopodobnie nie koniec niespodzianek, bo badacze przeczesują otaczający Ocomtún rejon, który wciąż jest praktycznie niezbadany.

"Życz mi tych emocji..." - Rubens w Esce Rock