Zdjęcie poglądowe

i

Autor: materiały prasowe

Nowoczesne i przestronne. Kolejne pociągi od Newagu w taborze SKM

2022-03-16 19:50

Jest ich sześć, a będzie jeszcze więcej! Kolejne nowe pociągi wyprodukowane przez Newag przyjeżdżają do Warszawy, aby zasilić tabor Szybkiej Kolei Miejskiej. Na początku tego tygodnia dojechały kolejne 4-członowe pojazdy.

Super Raport 16.03 (gen. Tomasz Drewniak - były dowódca Sił Powietrznych, prof. Agnieszka Legucka - PISM, Marek Sawicki) Sedno Sprawy: P.Szefernaker

Wszystkie 4-członowce już w Warszawie

W sumie kontrakt z Newagiem przewiduje dostawę 21 pociągów. Dwa, które przyjechały w tym tygodniu, lada moment rozpoczną jazdy testowe. Aktualnie, na trasie łączącej lotnisko im. Fryderyka Chopina z Sulejówkiem Miłosną dwa połączenia obsługują nowoczesne Impulsy 2.

- W maju zaczynamy odbiory dłuższych, 5-członowych jednostek, których będziemy mieć aż 15 - mówi Zuzanna Szopowska-Konop, rzeczniczka Szybkiej Kolei Miejskiej.

Te pociągi będą już kursować na linii S1, a z danych miasta wynika, że nowe pociągi cieszą się powodzeniem wśród pasażerów.

- Od debiutu w rozkładzie jazdy, czyli od 21 lutego, nowe pociągi przejechały już ponad 10 tys. km. Widzimy dobre opinie pasażerów i trend wzrostowy w liczbie przewożonych osób. W lutym z połączeń na linii S2 skorzystało prawie 366 tysięcy pasażerów. To niemal 63 proc. więcej niż w roku poprzednim - mówi rzeczniczka SKM.

Koniec dostaw przed końcem tego roku

Im większy pociąg tym większa wygoda podróżowania. Przestrzeń przydaje się zwłaszcza w godzinach szczytu.

- Dzięki tej inwestycji pasażerowie mają do dyspozycji więcej miejsc w godzinach szczytu. Pasażerowie w połączonych pojazdach mają do dyspozycji w sumie 1360 miejsc w tym 288 siedzących. Jest też 16 zaczepów na rowery, 16 ładowarek USB i 4 miejsca na wózek. Każdy pojazd jest wyposażony w defibrylator AED - mówi Zuzanna Szopowska-Konop.

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych, a umowa zawiera znacznie więcej, niż samo dostarczenie taboru.

- Umowa z producentem obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz 7-letnie serwisowanie - zaznacza rzeczniczka SKM.

Ostatnie pociągi w ramach kontraktu z Newagiem mają przyjechać do Warszawy jeszcze w listopadzie tego roku.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Nowoczesne i przestronne. Kolejne pociągi od Newagu w taborze SKM