Nowa tarcza dla przedsiębiorców. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach? [6.11.2020]

2020-11-06 14:33 a.d.
Mateusz Morawiecki. Konferencja
Autor: TWITTER Mateusz Morawiecki. Konferencja

Rząd wprowadzi nowe instrumenty wsparcia dla firm, zapowiada szef rządu. Mateusz Morawiecki twierdzi, że jego ekipa działa szybko i z determinacją, czego dowodem ma być nowa strategia i dziesięć propozycji, skierowanych do przedsiębiorców.

Nowa tarcza dla przedsiębiorców. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach? Podczas konferencji prasowej 6 listopada premier ogłosił nowe zasady pomocy dla przedsiębiorców.

"Tak jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. Wsparcie polegać będzie na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego czy zwolnieniu ze składek na ZUS" - informuje rząd. Kolejne rozwiązanie to umorzenie subwencji finansowych z PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. Planowany termin umorzenia to I połowa 2021 r.

Następne punkty to min. wydłużenie tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny, zwolnienia ze składek ZUS, program gwarancji płynnościowych, dopłaty do miejsc pracy, czy do leasingów.

Nowa tarcza dla przedsiębiorców - ile będzie kosztować?

- Będziemy bronić miejsc pracy nie wahając się użyć siły finansów państwa - mówił Morawiecki. Minimalny koszt tych programów będzie oscylował wokół 9-10 miliardów złotych, mówił premier.

Feniks - tramwaj, który powstał z popiołów