Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Noc Kupały 2024

Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!

2024-06-20 12:24

Najkrótsza noc w roku 2024 to wyjątkowa chwila. Nasi przodkowie wierzyli, że dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe - na łysych górach zbierają się czarownice, a w lasach można spotkać boginki, wiły i inne baśniowe straszydła. Odprawiano również rytuały, które zapewnić nam miały miłość i powodzenie. Niektóre zwyczaje przetrwały do dziś!

Spis treści

  1. Ile trwa najkrótsza noc w roku 2024?
  2. Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?
  3. Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!
  4. Noc Kupały i Noc Świętojańska - czym się różnią?

W Noc Kupały odprawiano wiele rytuałów, które zapewnić miały szczęście i miłość. Puszczanie wianków na wodzie miało pomóc w znalezieniu męża. Słowianki wróżyły także w Noc Kupały z kwiatów rumianku czy dzikiego bzu. Popularny był również obrządek wróżenia ze szczypiorku rosnącego w ziemi. Panny oznaczały łodygi kolorową nitką i nadawały im imiona swoich ukochanych. Ten, który urósł największy w czasie trwania nocy oznaczał największe i najwierniejsze uczucie.

Ile trwa najkrótsza noc w roku 2024?

Najkrótsza noc w roku 2024 potrwa 7 godzin i 14 minut. Najdłuższy dzień w roku 2024, czyli 20 czerwca 2024, ma średnio trwać 16 godzin i 46 minut

Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?

Pierwszy dzień lata 2024 przypada dokładnie tego samego dnia, co najdłuższy dzień w roku 2024. Początek lata przypada więc 20 czerwca. Ta pora roku potrwa aż do 22 września.

Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!

Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!

Dzisiaj również możemy świętować! W Noc Kupały nie trzeba rozpalać ogniska - wystarczą świece, które wniosą światło w nasze życie. Najważniejszym obrządkiem, który wykonać powinniście w domu jest jednak kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem eterycznych olejków. Taka kąpiel trwać powinna przynajmniej kilkanaście minut. Dawniej wierzono, że rytualne obmycie wodą w Noc Kupały przegania choroby i uroki!

Możecie do kąpieli dodać nieco zerwanej własnoręcznie lawendy lub mięty. Ale zioła zrywane w Noc Świętojańską mają również podobno inne, magiczne właściwości. Ukryta pod poduszą lawenda koi nasze sny. Mięta pomaga zachować zdrowie i siłę.

Noc Kupały i Noc Świętojańska - czym się różnią?

Chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel.

Wiedźmin QUIZ. Ile wiesz o Skellige? Idealny test wiedzy z gry Wiedźmin III: Dzieki Gon!

Pytanie 1 z 10
Zadanie, które odblokowuje dostęp do Skellige to:
Źródło: Noc Świętojańska 2024. Zrób to w Noc Kupały. Zapewnisz sobie szczęśliwy rok!