Narodowe Czytanie 2021

i

Autor: KPRP Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021: Jaką książkę przeczyta prezydent Andrzej Duda 4.09.2021?

2021-09-03 21:29

To już 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania! 4 września 2021 roku będziemy mogli wysłuchać utworu "Moralność pani Dulskiej", autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Kiedy odbędzie się uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy? Czy każdy może wziąć w niej udział? O której godzinie się odbędzie?

Narodowe Czytanie 2021: Kiedy? Gdzie? O której godzinie?

W tym roku Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. To jubileuszowa edycja, bo akcja odbędzie się już po raz dziesiąty. W tym roku para prezydencka przeczyta dramat "Moralność pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Centralna uroczystość odbędzie się w godz. 12.00 - 15.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

 – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

"Moralność pani Dulskiej"

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku - czytamy na stronie prezydenta.

Źródło: Narodowe Czytanie 2021: Jaką książkę przeczyta prezydent Andrzej Duda 4.09.2021?