Mural na warszawskiej Patelni

i

Autor: Rafał Kudyba, nck.pl

Narodowe Centrum Kultury zachęca: Strzel sobie selfie z Norwidem!

2021-05-20 17:03

W centrum miasta, na warszawskiej "Patelni" pojawił się nowy mural. Jego bohaterem jest Cyprian Kamil Norwid, a pomysłodawcą malowidła - Narodowe Centrum Kultury. Poeta jest pierwszą z czterech postaci, jakie będą zdobić ścianę "Patelni". Kolejna pojawi się jeszcze w tym tygodniu.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg w Warszawie

Rok jubileuszy

We wrześniu obchodzić będziemy 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida, który jest też patronem 2021 roku. Jednak jeśli spojrzeć w kalendarz polskiej literatury, to widać, że 2021 obrodził także w inne jubileusze:

  • 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego –  22 stycznia
  • 260. rocznica urodzin Jana Potockiego – 8 marca
  • 110. rocznica urodzin Czesława Miłosza – 30 czerwca
  • 100. rocznica urodzin Stanisława Lema – 13 września
  • 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida – 24 września
  • 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza – 9 października
  • 100. rocznica urodzin Tymoteusza Karpowicza – 15 grudnia
  • 100. rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej – 21 grudnia

Stąd też pomysł na literacki i zarazem jubileuszowy mural. Jest on tworzony etapami, kolejne postacie będą się pojawiać w najbliższym czasie tydzień po tygodniu. Ich nazwiska pozostają tajemnicą.

Każdemu z bohaterów muralu towarzyszy cytat z jego twórczości. W przypadku Norwida jest to:

"Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie - dwie tylko - poezja i dobroć. Nic więcej".

- Mam nadzieję, że te cytaty zainspirują wszystkich przechodniów do przemyśleń z jednej strony, a z drugiej do sięgnięcia po dzieła tych wybitnych mistrzów - mówi Joanna Bancerowska, rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury.

Selfie z Norwidem w tle

Realizacji muralu towarzyszy akcja #zdjęciez, polegająca na opublikowaniu w mediach społecznościowych zdjęcia na tle wizerunku jednego z mistrzów słowa sportretowanych na warszawskiej „Patelni”.

W bieżącym tygodniu NCK czeka na zdjęcia z muralowym Cyprianem Kamilem Norwidem. Zdjęcia można wrzucać na profile społecznościowe do końca tygodnia.Zdjęcie należy oznaczyć hasztagiem – w tym tygodniu: #zdjęciezNorwidemoraz profilem @Narodowe Centrum Kultury na Facebooku lub @nckultury na Instagramie. Autorzy pierwszych dziesięciu publikacji otrzymają w prezencie książkę z oferty internetowej księgarni NCK oraz zestaw gadżetów.

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Narodowe Centrum Kultury zachęca: Strzel sobie selfie z Norwidem!