Nadużycia stołecznych policjantów podczas strajku kobiet? Posłowie przeprowadzją kontrole

2020-11-25 18:26 STAN
Strajk kobiet 23.11.2020. Kobiety przykuły się do bramy Ministerstwa Edukacji Narodowej
Autor: AP Strajk kobiet 23.11.2020. Kobiety przykuły się do bramy Ministerstwa Edukacji Narodowej

Kontrola poselska w Komendzie Stołecznej Policji. Chodzi o protesty kobiet, do których doszło w ostatnich dniach. Podczas demonstracji funkcjonariusze użyli wobec protestujących pałek teleskopowych i gazu. Czy było to konieczne?

Strajk kobiet blokuje sejm

Strajk kobiet: Kontrola w Komendzie Stołecznej Policji

Po ostatnich strajkach kobiet, posłowie Urszula Zielińska, Klaudia Jachira i Franciszek Sterczewski postanowili przeprowadzić poselską kontrolę w Komendzie Stołecznej Policji.  - Wnioskujemy o informacje dot. działań w dniach 18-19.11. Kto decydował o użyciu elitarnej BOA? Na czyje polecenie funkcjonariusze użyli pałek i gazu? Rzetelne wyjaśnienie leży w interesie policji. Liczymy na to! - poinformowała Urszula Zielińska.

Czytaj także: Strajk kobiet 23.11.2020. Kobiety przykuły się do bramy MEN [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

- Ludzie mają prawo pokojowo protestować, służby mają obowiązek bronić ludzi, a władza ma obowiązek to uszanować, pomagać i po prostu dać ludziom żyć oraz pracować w świętym spokoju. Sprzeciwiamy się używaniu policji w celu eskalacji agresji i budowy atmosfery strachu - dodał poseł Sterczewski.

Posłowie nie spotkali się jednak z komendantem, który tłumaczył się innymi obowiązkami. Zastępca naczelnika wydziału kontroli, Grzegorz Podlaski, nie odpowiedział na większość pytań powołując się na artykuł 20a ustawy o policji. Posłowie poprosili o uzasadnienie odmowy na piśmie i zamierzają podjąć dalsze kroki.