Nadciągają groźne niże Antonia i Bibi. Przyniosą kolejne POTĘŻNE wichury!

i

Autor: Meteo IMGW-PIB/screenshot

Nadciągają groźne niże Antonia i Bibi. Przyniosą kolejne POTĘŻNE wichury!

2022-02-20 20:09

Nad Polskę nadciągają kolejne dwa groźne niże, to Antonina i Bibi. To one będą odpowiadać za niebezpieczną pogodę w najbliższych dniach. Za ich sprawą porywisty wiatr będzie nam towarzyszył aż do połowy tego tygodnia. Jak prognozuje IMGW już w nocy z niedzieli na poniedziałek Antonina przyniesie deszczową pogodę oraz silny i porywisty wiatr. Zaraz po niej nad Polską zjawi się Bibi.

Dudley i Eunice to za ich sprawą mieliśmy niespokojny koniec tygodnia w Polsce. Noc z piątku na sobotę oraz sobota przyniosła nam bardzo niespokojną pogodę. - Wszystko za sprawą aktywnego niżu Eunice, którego ośrodek znad Morza Północnego, przez Bałtyk, przemieścił się nad zachodnią Rosję. Bardzo duży gradient baryczny w obrębie tego niżu skutkował niszczycielską siłą wiatru – informuje IMGW. Na wybrzeżu odnotowano wiatr o sile 120-130 km/h. W głębi kraju wiało nieco lżej, bo do 100 km/h, a lokalnie do 110 km/h. Najwyższe wartości zarejestrowano w górach. Na Śnieżce wiało z prędkością 162 km/h. - Oprócz silnego wiatru niż Eunice przyniósł nam deszcz i deszcz ze śniegiem, w górach śnieg. Lokalnie wystąpiły także krótkotrwałe burze – czytamy na IMGW. Teraz do Polski zbliżają się dwa kolejne groźne niże Antonina i Bibi, które przyniosą potężne porywy wiatru.

CZYTAJ TAKŻE: Alert RCB ostrzega! Zagrożenie w 14 województwach. Tysiące zgłoszeń w związku z silnym wiatrem

Nadciągają groźne niże Antonia i Bibi. Przyniosą kolejne POTĘŻNE wichury!

Jak czytamy na IMGW to nie koniec wietrznej pogody. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek deszczową pogodę oraz silny i porywisty wiatr przyniósł niż Antonina (Franklin), który znad Danii przemieścił się nad Bałtyk.

- W nocy z niedzieli na poniedziałek porywy wiatru na przeważającym obszarze kraju sięgną 65 km/h, w drugiej połowie nocy 80 km/h, a na zachodzie i nad morzem nawet 90 km/h. W poniedziałek wiatr będzie jeszcze silniejszy, w porywach do 70 km/h, przejściowo do 90 km/h, nad morzem nawet do 100 km/h. W górach wiatr będzie silniejszy i w porywach może osiągnąć do 130 km/h, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW.

Synoptycy informują, że wieczorem wiatr zacznie słabnąć. Z poniedziałku na wtorek porywy nie powinny przekraczać 60 km/h. Mocniej zawieje tylko nad morzem, gdzie prognozuje się wiatr do 80 km/h. Antonia przyniesie także deszczową pogodę. Sumy opadów lokalnie mogą sięgać 10-15 mm. Wysoko górach będzie padać śnieg, punktowo przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć 10-20 cm. Możliwe będą także burze z opadem małego gradu lub krupy śnieżnej. Za niżem Antonia nadciąga już Bibi, który również będzie niebezpiecznie wietrzny w nocy z wtorku na środę i w środę - porywy do 90 km/h.

Powalone drzewo zniszczyło boksy dla psów w schronisku miejskim w Toruniu
Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?
Źródło: Nadciągają groźne niże Antonia i Bibi. Przyniosą kolejne POTĘŻNE wichury!