Muzyka może spowolnić starzenie się mózgu? To badanie daje nadzieję!

i

Autor: Pexels

Muzyka może spowolnić starzenie się mózgu? To badanie daje nadzieję!

2023-05-26 11:33

Opublikowana w kwietniu 2023 przez Uniwersytet w Genewie praca wskazuje na to, że muzyka wpływa na to jak zmieniają się nasze możliwości poznawcze. To, że z wiekiem maleją, nie ulega wątpliwości i jest to naturalny proces. Jednak pod wpływem kontaktu z muzyką, zarówno jako słuchacza jak i wykonawcy, zwiększa się produkcja szarej substancji.

Ludzki mózg jest organem, który w trakcie życia właściciela zmienia się wielokrotnie. Tworzą się w nim połączenia nerwowe, nowe doświadczenia wpływają na rozwój neuronów. Jednak wraz z postępującymi procesami starzenia się ta zdolność mózgu się obniża. Zjawisko nazywane atrofią mózgu polega związane jest z zanikiem kory mózgowej i tym samym obniżenia możliwości poznawczych danej jednostki.

Naukowcy ze Szwajcarii przebadali grupę 132 seniorów (62-78 lat), którzy uczęszczali na lekcje muzyki lub gry na instrumencie przez ponad pół roku. Uczestników podzielono na dwie grupy: pierwsza uczyła się gry na instrumencie, a druga miała zajęcia ze słuchania muzyki pod kątem rozróżniania instrumentów, brzmień oraz muzycznych stylów. Zajęcia trwały po godzinie, obie grupy miały także zadawane prace domowe, zabierające około pół godziny dziennie.

Po sześciu miesiącach porównano efekty. Badania z użyciem neuroobrazowania wykazały zwiększenie się szarej materii w czterech regionach mózgu odpowiedzialnych za wyższe funkcje poznawcze, w tym także te wpływające na ludzką pamięć. Ważnym pobocznym czynnikiem, który wpłynął pozytywnie na wynik badania była jakoś snu, ilość lekcji oraz ilość codziennych ćwiczeń.

Co ciekawe jednak zaobserwowano także różnice między grupami. U uczących się gry na pianinie utrzymał się stały poziom szarej substancji w pierwszorzędowej korze słuchowej (kluczowa dla dla przetwarzania dźwięków), podczas gdy u słuchających i analizujących nastąpiło jego obniżenie. U wszystkich zaobserwowano lekką atrofię, co udowadnia, że czasu dla mózgu nie da się cofnąć. Jednak można wpłynąć na prędkość nieuchronnych procesów.

Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!