Kryzys energetyczny ograniczy pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów

i

Autor: Rex Features/EAST NEWS

Kryzys energetyczny ograniczy pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów

2022-09-07 12:39

Zakręcony przez Rosję kurek z gazem doprowadzi do zatrzymania szeregu badań.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN rozważa wprowadzenie w życie planów wyłączenia części swoich urządzeń badawczych. W akceleratorach, w tym w Wielkim Zderzaczy Hadronów, wykonywane są badania pozwalające odkrywać kolejne tajemnice elementarnych praw natury.

- Obawiamy się o stabilność sieci, ponieważ robimy, co możemy by uniknąć blackoutu w naszym regionie - mówi Serge Claudet z CERN w rozmowie z The Wall Street Journal.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

To pokłosie zakręcania kurka z gazem przez rosyjski Gazprom. Jako przyczynę ograniczania dostaw surowca spółka podaje konieczność przeprowadzenia prac serwisowych w rurociągu Nord Stream przez firmę Siemens. Komentujący to jednak od tygodni dziennikarze i eksperci przekonują, że wcale nie chodzi o żaden serwis, a o nacisk na Zachód, który wspiera Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją.

Wielkie zakłady przemysłowe i placówki badawcze szykują się na nadchodzącą jesień i zimę, gdy nadejdzie czas zwiększonego zużycia energii. Wielki Zderzacz Hadronów na potrzeby prowadzonych z jego użyciem badań pobiera około 200 megawatów mocy, tyle samo ile całe sąsiednie miasto: Genewa. Wyłączenie go nie jest proste, bo gwałtowne odcięcie mocy mogłoby spowodować uszkodzenie urządzenia o wartości 4,4 milionów dolarów. Jednocześnie naukowcy muszą przedstawić plan na to jak kontynuować badania finansowane przez różne kraje.

- Jeśli otrzymujemy budżet na prowadzenie badań i z własnej woli tego nie robimy, by oszczędzać energię, musimy się upewnić, że mamy w tym poparcie zainteresowanych krajów – podsumowuje Claudet.