Kryzys bioróżnorodności: czym są gatunki inwazyjne?

i

Autor: Materiały prasowe Drogowskazy: o gatunkach inwazyjnych i kryzysie bioróżnorodności

Kryzys bioróżnorodności: czym są gatunki inwazyjne?

2022-08-12 15:28

O terminie gatunki inwazyjne zrobiło się wyjątkowo głośno całkiem niedawno. To właśnie tym pojęciem określony został… kot domowy! Zwierzę to trafiło w połowie lipca na listę inwazyjnych gatunków obcych Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Choć kotów nie ma na na liście krajowej, ani unijnej z wykazem inwazyjnych gatunków obcych (IGO), to o samym terminie i związanej z nim bioróżnorodności zrobiło się bardzo głośno. Czym jest bioróżnorodność i dlaczego obecnie obserwuje się jej kryzys? Jakie występują w Polsce gatunki inwazyjne? Zapraszamy na najnowszy odcinek Drogowskazów!

Gatunki inwazyjne coraz bardziej panoszą się na świecie, agresywnie wypierając rodzime gatunki roślin i zwierząt, a bioróżnorodność życia na Ziemi ubożeje każdego dnia. Badacze są poważnie zaniepokojeni tempem tych zmian. Niestety przyczynia się do nich nieodpowiedzialna działalność człowieka. Czy tym negatywnym zjawiskom można jeszcze zapobiec? Co dla nas i dla Ziemi oznacza wyginięcia choćby jednego gatunku? Jakie egzotyczne (inwazyjne) gatunki zwierząt już zadomowiły się w Polsce i jakie są tego konsekwencje dla ekosystemu? Jak susza i ocieplający się klimat wpływają na bioróżnorodność życia na naszej planecie?

Drogowskazy: o gatunkach inwazyjnych i kryzysie bioróżnorodności

To właśnie na ten temat w najnowszym odcinku Drogowskazów Michał Poklękowski rozmawia o tym z dr hab. Przemysławem Chylareckim, biologiem z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, członkiem zarządu Fundacji Greenmind. Zapraszamy do posłuchania!

Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. DROGOWSKAZY" on Spreaker.