Login i hasło

i

Autor: pixabay.com Login i hasło

Korzystamy z nich wszyscy, wkrótce mogą zniknąć! Rewolucyjna zmiana niebawem

2022-05-06 11:23

Giganci technologii komputerowych i internetowych zapowiadają prawdziwą rewolucję! Prawdopodobnie już wkrótce wszyscy będziemy musieli przyzwyczaić się do zmian. O co chodzi i czy skorzystamy na nowości? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Czeka nas rewolucyjna zmiana w zakresie korzystania z internetu, smartfonów i komputerów! Przy okazji Światowego Dnia Hasła w czwartek, 5. maja, zapowiedzieli ją giganci nowych technologii: Google, Microsoft i Apple. Firmy twierdzą, że już w 2023 roku wszyscy będziemy mogli pożegnać... hasła do logowania. Wielu osobom te obietnice mogą się wydawać zaskakujące. W końcu to właśnie hasła zapewniają bezpieczeństwo naszych danych w sieci. Tak jest jednak tylko w teorii. Zarówno analizy ekspertów, jak i doświadczenia milionów użytkowników pokazują, że to właśnie hasła stanową najsłabsze ogniwo bezpieczeństwa. Co zastąpi ten sposób uwierzytelniania? O tym przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.

Beata Kozidrak usłyszała wyrok. Artystka wygłosiła też oświadczenie

Hasła naszą piętą achillesową

Z systemu login + hasło korzystamy wszyscy. Dynamiczne zmiany w świecie technologii sprawiły jednak, że ten sposób logowania coraz gorzej spełnia swoją funkcję. Szacuje się, że do około 80% przypadków naruszeń danych doszło przez to, że czyjeś hasło wpadło w niepowołane ręce. Cyberprzestępcy mają wiele sposobów na ich wyciągnięcie (np. spoofing lub scam). Ponadto korzystamy dziś z wielu platform społecznościowych, kont i aplikacji, w których stosujemy - niestety - to samo hasło. Google, Apple i Microsoft, a wkrótce zapewne i inne firmy, będą więc chciały zrezygnować z haseł. Co miałoby je zastąpić? Czytajcie dalej.

Logowanie bez hasła od 2023 roku - jak będzie wyglądało?

Giganci technologiczni chcą wykorzystać już istniejące technologie bezhasłowego logowania. W planach jest między innymi zaadaptowanie przez Google, Microsoft i Apple standardu FIDO, bazującego na kluczach kryptograficznych przechowywanych na urządzeniu i w chmurze. Dzięki temu, by zalogować się na któreś z kont, wystarczyłoby odblokowanie smartfona. W podobny sposób działałoby to w przypadku logowania na komputerze. Wówczas system również prosiłby nas o odblokowanie telefonu.

Google zapewnia, że taki sposób uwierzytelniania lepiej chroniłby nasze dane. Klucze potrzebne do logowania byłyby bowiem przekazywane tylko do konta online użytkownika w momencie odblokowania telefonu. W przypadku zgubienia lub utraty smartfona, system synchronizowałby klucze z nowym urządzeniem dzięki kopii zapasowej w chmurze. Bezhasłowe logowanie miałoby się pojawić już w 2023 roku w Androidzie i Chrome. Pełne wdrożenie rozwiązania zajmie jednak co najmniej kilka lat. Oznacza to, że w najbliższym czasie wciąż powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszych haseł i w miarę możliwości korzystać z różnych przy logowaniu do innych kont.

Źródło: polska.googleblog.com

Źródło: Korzystamy z nich wszyscy, wkrótce mogą zniknąć! Rewolucyjna zmiana niebawem