Kontrolowany przez SI laser zabija karaluchy. Tak, ktoś to wynalazł i sprawdził

i

Autor: PIxabay

Kontrolowany przez SI laser zabija karaluchy. Tak, ktoś to wynalazł i sprawdził

2022-10-24 11:16

My też nie lubimy nieproszonych gości, ale laserem w karalucha? Brzmi troszkę jak przesada, a jeśli do tego jeszcze dochodzi sterowanie przez sztuczną inteligencję pojawia się pytanie czy nie ma ryzyka dla ludzi? W końcu SI może przecież stwierdzić, że jesteśmy także pasożytem, prawda?

Temu akurat możemy zaprzeczyć. Żeby tego typu wynalazł była niebezpieczny dla ludzi musiałby go stworzyć ktoś ze złymi intencjami. Sztuczne inteligencje nie są w pełni autonomiczne. Na to z czego będą się uczyć oraz czy będą miały wpisane procedury zabezpieczające twórców i ich gatunek, mają wpływ osoby je programujące. Zatem ktoś musiałby celowo stworzyć niebezpieczną SI. Na razie powstała taka, ale jedynie dla karaluchów. Stworzyli ją naukowcy z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu.

Depeche Mode na dwóch koncertach w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe

Autorem wynalazku jest Ildar Rakhmatulin, fizyk i jednocześnie doktor filozofii. Mamy nadzieję, że jego kolejne Sztuczne Inteligencje będą miały gdzieś zakodowane zasady moralne, szczególnie jeśli mają mieć możliwość władania bronią. Na kanale YouTube Rakhmatulina można obejrzeć prace nad innymi projektami, oraz ich wyniki. Wśród filmików znajduje się na przykład ciekawy „przepis” na to jak stworzyć urządzenia pozwalające na kontrolę małej zabawki za pomocą umysłu.

To, co nas zainteresowało to oczywiście filmik z prac nad laserem eliminującym karaluchy. Naukowiec ma na swoim kanale zapis video z 2021 roku, wykonany podczas wczesnych prób urządzenia. Zadaniem SI jest „obsłużenie” kamery, która jest dla niej okiem, odkodowanie informacji o tym gdzie jest owad, rozpoznanie go, skierowanie laseru i jego włączenie

- Jeśli można je zabić, to można w ten sposób zabijać każde szkodniki – wyjaśnia Ildar Rakhmatulin w rozmowie z New Scientist i dodaje, że taki wynalazek sprawdzi się w rolnictwie, ale na pewno nie będzie instalowany w domach prywatnych – Nigdy nie będzie w pełni bezpieczny. Moim zdaniem nie powinien być stosowany w domach.