Konkurs Chopinowski 2021 - BILETY, DATA i MIEJSCE najważniejszego wydarzenia w świecie pianistyki

2021-09-28 10:06

Organizowane co 5 lat wydarzenie skupia na Warszawie oczy całego świata muzyki klasycznej. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wyłoni kolejną gwiazdę, której koncerty będą przyciągać tłumy. Najważniejsze informacje o konkursie znajdziecie w naszym artykule.

Konkurs Chopinowski 2021 na trzy tygodnie zamieni Warszawę w stolice światowej muzyki pianistycznej. To wielkie wydarzenie odbywa się co 5 lat i za każdym razem najlepsi pianiści i pianistki z całego globu prezentują swoje zdolności wykonując muzykę najważniejszego kompozytora muzyki fortepianowej w dziejach. Oceniani są oni przez grono wybitnych pianistów i pianistek oraz znawców muzyki Fryderyka Chopina. Werdykt, jak pokazuje historia, nigdy nie jest przypadkowy. Zwycięzcy i zwyciężczynie stają się gwiazdami światowego formatu, przed którymi otworem stają najsłynniejsze sale koncertowe oraz wydawnictwa. W 2015 roku zwyciężył Cho Seong-jin z Korei Południowej. Kto sięgnie po laur tym razem? Być może będzie to ktoś z Polski. Nasz kraj reprezentuje 16 pianistek i pianistów. Oglądanie ich występów na pewno wzbudzi wielkie emocje. W naszym artykule znajdziecie zaś informacje o tym, ile trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, gdzie odbywają się koncerty i czy w sprzedaży są jeszcze bilety.

W formie kasza

Konkurs Chopinowski 2021 - DATA

Wielbiciele i wielbicielki muzyki Fryderyka Chopina czekali na tegoroczną edycję konkursu ponad 6 lat. Powodem rocznego przesunięcia wydarzenia była rzecz jasna pandemia koronawirusa. Koncerty najlepszych interpretatorów i interpretatorek muzyki Chopina miały się odbyć w dniach 17–28 kwietnia 2020. Datę wielokrotnie przekładano, by ostatecznie podjąć decyzję o organizacji koncertów konkursowych 2–23 października 2021. Trzy tygodnie zmagań podzielono na koncerty inauguracyjny, trzy etapy konkursowe, finał i koncerty laureatów. Daty poszczególnych części podajemy poniżej:

  • Koncert inauguracyjny: 2 października
  • Etap I: 3-7 października
  • Etap II: 9-12 października
  • Etap III: 14-16 października
  • Finał: 18-20 października
  • Koncerty laureatów: 21-23 października

Konkurs Chopinowski 2021 - gdzie odbywają się koncerty?

Koncerty uczestników i uczestniczek Konkursu wymagają wyjątkowej oprawy oraz doskonałych warunków akustycznych. Zapewnić może to tylko Filharmonia Narodowa w Warszawie. Na czas trwania Konkursu Chopinowskiego 2021, gmach Filharmonii zamienia się w centrum światowej muzyki pianistycznej.

Konkurs Chopinowski 2021 - BILETY

Czy da się jeszcze nabyć bilety na Konkurs Chopinowski 2021? Ranga wydarzenia sprawia, że pierwsze bilety rozchodzą się na długo przed koncertem inauguracyjnym, a kolejne pule znikają równie szybko. Ostatnia seria biletów trafiła do sprzedaży 23 września, lecz z informacji na stronie bilety.nifc.pl wynika, że zostały one już wykupione. Możliwe jest jeszcze nabycie karnetów, lecz trzeba się śpieszyć, gdyż i na nie nie brakuje chętnych.

WAŻNE: osoby kupujące bilety za pośrednictwem strony internetowej lub w kasach Muzeum Fryderyka Chopina są zobowiązane do udzielenia informacji o zaszczepieniu (lub braku zaszczepienia) przeciw COVID-19. Osoby posiadające certyfikat szczepienia są zobowiązane do okazania go przed wejściem na daną sesję przesłuchań. Osoby niezaszczepiane proszone są zaś o wypełnienie dostępnego w Filharmonii Narodowej oświadczenia o stanie zdrowia.

Konkurs Chopinowski 2021 - UCZESTNICY

Do udziału w Konkursie Chopinowskim 2021 zakwalifikowano 87 pianistów i pianistek z 18 krajów (17 osób startuje po raz kolejny). Możliwość występów z pominięciem eliminacji zyskała dziewiątka laureatów i laureatek prestiżowych konkursów pianistycznych w latach ubiegłych. 78 osób przeszło zaś eliminacje w lipcu 2021. Pełną listę znajdziecie na stronie Konkursu. Polskę reprezentuje zaś 16 osób, których nazwiska poznacie w tym artykule.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Konkurs Chopinowski 2021 - BILETY, DATA i MIEJSCE najważniejszego wydarzenia w świecie pianistyki