Osa

i

Autor: Capri23auto z Pixabay

Zdarza ci się "trzepnąć" gazetą w osę? Możesz za to zapłacić OGROMNĄ karę!

2021-09-14 10:20

Osy uchodzą w Polsce za dość złośliwe, a ich ukąszenie kojarzy nam się z bólem i dyskomfortem. Okazuje się, że pozbycie się owada może nas sporo kosztować. W ekstremalnych wypadkach nawet do 65 tys. euro.

Jak wiadomo osy nie są większym zagrożeniem dla człowieka, o ile oczywiście ten nie jest uczulony na ich jad. Ich użądlenia są jednak bolesne a ich obecność po prostu dokuczliwa. Nic więc dziwnego, że często pojawia się pokusa zabicia irytującego owada. Tymczasem w Niemczech obowiązuje kara za zabicie osy.

Jeżeli zdarzy nam się "trzepnąć" osę będą u naszych sąsiadów, trzeba mieć naprawdę gruby portfel Dlaczego? Okazuje się, że powodów dla których nałożono tak wielkie kary jest wiele. 

Jak czytamy na stronie bezprawnik.pl, przede wszystkim, nie chodzi tylko o osy. Grzywny, w zależności od regionu i gatunku zabitego owada, wahają się od 5 do nawet 65 tysięcy euro. Chronione są także pszczoły, trzmiele, czy szerszenie. Warto przy tym dodać, że gatunków os w przyrodzie jest całe mnóstwo. W Niemczech żyje ich kilkaset, z czego użądlić jest w stanie raptem kilkanaście. Kara za zabicie osy obejmuje także niszczenie gniazd szerszeni.

Najwyższe kary obowiązują w Brandenburgii. W przypadku rzadszych gatunków os maksymalny wymiar kary wynosi wspomniane już 65 tysięcy euro. Jednak zabicie zwykłej osy pospolitej może nas teoretycznie kosztować „zaledwie” 50 tysięcy. Na szczęście w praktyce tak drakońskie przepisy nie są stosowane. Najwyższa wymierzona kara wyniosła 10 tysięcy euro. Co więcej, grzywny nawet nominalnie nie obowiązują alergików. Inne kary obowiązują w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie zapłacimy kilkadziesiąt euro.

Kara za zabicie osy, pszczoły czy szerszenia wcale nie służy przede wszystkim karaniu osób zabijających takie owady. Nie ma również na zadaniu dostarczać do budżetów poszczególnych landów pieniędzy. Istnienie takich przepisów ma zwrócić uwagę niemieckich obywateli na szkodliwość społeczną popełniania takich czynów, oraz na pożyteczną rolę, jaką spełniają osy w ekosystemie.

Obecnie w Polsce spośród owadów błonkoskrzydłych objęte są ochroną przede wszystkim trzmiele i niektóre rzadkie gatunki pszczół.

Kwitnące wrzosy symbolem jesieni!
Źródło: Zdarza ci się "trzepnąć" gazetą w osę? Możesz za to zapłacić OGROMNĄ karę!