Japonia szykuje rewolucję w silnikach rakietowych. Paliwem mają być... krowie placki?

i

Autor: YouTube

Japonia szykuje rewolucję w silnikach rakietowych. Paliwem mają być... krowie placki?

2023-12-11 12:29

Tak, nie jest to błąd, ani chochlik drukarski. Japoński program kosmiczny może może przynieść przełom w transporcie na orbitę i dalej. Tamtejsi inżynierowie testują prototyp silnika rakietowego, którego paliwo pozyskuje się z krowiego łajna.

Jeśli pomysł ten się sprawdzi, będzie to prawdziwa sensacja i nie chodzi wcale o pochodzenie paliwa. Obecnie wciąż największą bolączką programów kosmicznych całego świata są ogromne koszty wyniesienia czegokolwiek na orbitę. Rakiety spalają bardzo wielkie ilości paliwa, a to ogranicza możliwości wielkości i ciężaru wynoszonych obiektów. Gdyby udało się napędzić je czymś tak powszechnie dostępnym, oznaczałoby to wielkie oszczędności w budżetach.

Jak podaje JapanToday eksperymentalny napęd wykorzystuje surowiec o nazwie biometan, w formie ciekłej. Wytwarza się je z krowich odchodów, które inżynierowie pozyskują z niedalekich ferm mleczarskich.

- Robimy to nie tylko ze względu na dobro środowiska, ale także dlatego, że takie paliwo może być wytwarzane lokalnie, jest efektywne w stosunku do kosztów i gwarantuje wysoką wydajność oraz czystość – tłumaczy Takahiro Inagawa, szef Interstellar Technologies, które stoją za projektem. Testy silnika trwają w okolicach miasteczka Taiki na wyspie Hokkaido. W przedsięwzięciu pomaga Air Water zapewniający technologię przetwarzania krowiego łajna w biogaz.

Japonia to kraj, który ma poważne problemy z dostępem do złóż surowców naturalnych. Tworzone na miejscu paliwo mogłoby uwolnić środki do tej pory przeznaczane na ich zakup. Ważny jest też czynnik ekologiczny. Spalanie biogazu nie jest neutralne klimatycznie, a pozostawianie odchodów zwierząt w dużych ilościach doprowadza do zatrucia i zniszczenia gleb. Biometan już teraz jest wykorzystywany do ogrzewania lokalnych domów w ramach pilotażu prowadzonego przez Air Water. Testowane są także napędzane nim ciężarówki.

Mellina. Kora nie poznała się na jej talencie. Daria ze Śląska mówi co ją łączy z Kortezem
Listen on Spreaker.