Facebook

i

Autor: Canva

Cyberbezpieczeństwo

Oszustwa na Facebooku. Uważaj na te wiadomości!

2023-12-08 10:48

Oszuści wykorzystują wizerunek Facebooka, by nakłonić swoje potencjalne ofiary do podania loginu i hasła. Ich działania i chwila nieuwagi ze strony odbiorcy mogą doprowadzić do całkowitego przejęcia strony i konta. O co dokładnie chodzi? Co zrobić, by chronić się przed takimi przestępstwami?

Fałszywe wiadomości na Messengerze i Facebooku stały się w ostatnich dniach plagą. Tysiące użytkowników walczy z falą scamu, która polega na straszeniu blokadą profilu. Oszuści podszywają się pod administrację Meta tworząc okno logowania łudząco przypominające te z Facebooka. Wszystko pod pretekstem rzekomego naruszenia zasad społeczności platformy. Cyberprzestępcy proszą o weryfikację konta ze względu na fakt odnotowania na nim nielegalnych materiałów i treści. Treść wiadomości jasno informuje, że inaczej strona zostanie całkowicie zablokowana. Informacje te są wysyłane zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Hity, które podbijają TikToka. Stały się viralami!

Facebook - oszustwa

Oszustwa na Messengerze i Facebooku zawsze wyglądają niemal identycznie. Cyberprzestępcy próbują wpłynąć na potencjalnego poszkodowanego poprzez presję czasu oraz informacje o zablokowaniu lub trwałym usunięciu strony. Na początku użytkownik dostaje powiadomienie z logiem Mety. Hakerzy stworzyli specjalny profil nazwany "Update for Business". Treść wiadomości informuje o naruszeniu zasad bezpieczeństwa i prośbę o zweryfikowanie funpage'u. Klikając w zamieszczony link przenosimy się do strony łudząco przypominającą tę, na której logujemy się do Facebooka. Niestety, wpisanie swojego maila i hasła grozi całkowitą utratą swojego konta.

Oszustwa na Facebooku - co robić?

Ataki hakerów niestety nie są żadną nowością. Każde wyzwanie do niemal natychmiastowej reakcji powinno wzbudzić podejrzenia. Kiedy odkryjemy, że jesteśmy na celowniku powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć swoje konto. Ważne, by ustawić na Facebooku dwuetapową weryfikację. Zachowaj czujność i ignoruj tego typu wiadomości oraz powiadomienia. Co więcej, poinformuj swoich bliskich, że kampania oszustów nieustannie trwa. Być może uchronisz któregoś ze swoich znajomych.

Źródło: Oszustwa na Facebooku. Uważaj na te wiadomości!