Jak rozpoznać uzależnienie od internetu? Te 8 pytań odkrywa prawdę

i

Autor: Pixabay

Jak rozpoznać uzależnienie od internetu? Te 8 pytań odkrywa prawdę

2022-11-09 16:13

Już w 1998 roku badano ten problem, choć jeszcze wtedy nikt nie przewidywał, ze będziemy mieli do niego dostęp w kieszeni albo na nadgarstku już za kilka lat. Teraz dla wielu z nas praktycznie całe życie towarzyskie, komunikacja i duża część pracy przeniosły się właśnie do sieci. Czy zatem jesteśmy wszyscy uzależnieni? Pod względem cywilizacyjnym – może, ale my skupimy się na zdrowotnym.

Wraz z galopującym w oszalałym tempie rozwojem technologii cyfrowych, miniaturyzacją i rozwojem rynku smartfonów internet jest już elementem prawie każdej ze sfer naszego życia. Zawieramy na nim znajomości, załatwiamy sprawy, kupujemy, sprzedajemy, pracujemy, szukamy miłości, wiedzy i rozrywki. Gdzie zatem przebiega granica pomiędzy uzależnieniem polegającym na tym jak wiele naszych spraw zależy od sieci, a jego formą patologiczną – gdzie jest on dla nas jak narkotyk, którego nie możemy odstawić, nawet z własnej woli?

W 2008 roku Keith W. Beard opublikował artykuł, gdzie zaproponował osiem pytań, które pomagają stwierdzić czy dana osoba ma poważny problem z odstawieniem sieci. Można na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Jeśli na przynajmniej 5 z 8 pytań odpowiemy twierdząco to znak, że należy szukać pomocy.

  1. Czy twoje myśli wciąż krążą wokół sieci (wspominasz poprzednie z niej korzystanie, planujesz kolejne)?
  2. Korzystasz z sieci w coraz dłuższych przedziałach czasu, a jednak coraz trudniej Ci znaleźć w tym satysfakcję?
  3. Czy masz za sobą zakończone niepowodzeniem próby ograniczenia, kontroli lub odcięcia się od sieci na jakiś czas?
  4. Czy zdarza Ci się pozostawać w sieci znacznie dłużej niż planowałeś?
  5. Czy próby ograniczenia Ci dostępu do sieci wywołują u Ciebie silne emocje: niepokój, irytację, smutek?
  6. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaryzykować swoją pracą, relacją z bliskimi, wynikami w edukacji lub rozwojem osobistym ze względu na aktywności w sieci?
  7. Czy zdarzało Ci się kłamać przed rodziną, bliskimi, przyjaciółmi lub terapeutą by ukryć ilość czasu, jaką poświęcasz sieci?
  8. Czy korzystasz z sieci po to by oddzielić się od problemów, odciąć od rzeczywistości lub może ponownie przepracowywać trudne uczucia (bezradność, strach, poczucie winy, stany depresyjne)?

Nie obawiaj się mówić o swoim problemie i wyciągnąć ręki do przyjaciół lub rodziny, by razem spróbować pokonać uzależnienie. To nie musi być siła, która kieruje Twoim życiem. Uzależnienie od sieci działa na tych samych mechanizmach co narkomania, alkoholizm czy lekomania. Można zacząć od poradni leczenia uzależnień, konsultacji z psychoterapeutą. Pierwszy krok pozwoli zrobić kolejne na drodze do odzyskania kontroli nad sobą i swoim życiem.