Jak przejść przez czasy, w których nic nie jest pewne? Pomocny może być mentor

i

Autor: Pixabay

Jak przejść przez czasy, w których nic nie jest pewne? Pomocny może być mentor

2022-09-30 15:59

Życie w stanie wiecznej niepewności jutra to zmora, z którą zmaga się coraz więcej osób, także w Polsce. Można powiedzieć, że to doświadczenie pokoleniowe. Wraz z globalizacją, połączeniem się coraz większych obszarów świata w jeden silnie zintegrowany organizm społeczno-gospodarczy wystarczy, że w jednym miejscu coś się zepsuje i efektem lawiny posypie się znacznie więcej.

Czy to źle i należy znów się okopać i pozamykać za granicami? Absolutnie nie. Musimy się nauczyć żyć w świecie, gdzie dewiza „expect the unexpected” jest częścią codzienności. W takim świecie także można dynamicznie żyć, wytyczać sobie cele, snuć i realizować marzenia. Nie trzeba się tylko i wyłącznie przygotowywać na kolejną katastrofę. To kwestia nauczenia się życia w nowej sytuacji. Słyszeliśmy to, gdy wybuchła pandemia: trzeba będzie się nauczyć żyć w nowym świecie. Ten nowy świat będzie się borykać z pojawiającymi się nagle problemami i wyzwaniami, które będą miały znacznie większy zasięg.

W tytule wspomnieliśmy kategorię „mentora”. Jak może być on pomocny w takich czasach? Na pewno może być świetnym wsparciem dla przedsiębiorców, na drodze których stają kolejne wyzwania. Zadaniem mentora jest motywowanie i wsparcie przedsiębiorców, tak by mogli przejść nawet przez najgęstsze życiowe rafy i dać sobie radę „na swoim”. Nie chodzi tutaj o instruowanie jak radzić sobie z księgowością czy pozyskiwać klientów do konkretnych produktów. Mentor ma skierować prowadzoną przez siebie osobę w taką stronę by prowadzenie firmy odpowiadało na potrzeby zarówno zarabiania pieniędzy jak i sensu oraz celu w życiu. Pomaga także w wypracowaniu higieny pracy, by w niej zupełnie nie utonąć, jeśli jest się własnym szefem.

Istotny jest tutaj rozwój, ale nie stricte finansowy, ale przede wszystkim mentalny, żeby nauczyć się identyfikowania potrzeb i wyszukiwania sposobów ich zaspokajania. Najczęściej mentorami zostają osoby, które w danej gałęzi biznesu są już bardzo długo. Dzięki temu nie tylko dobrze znają branżę, ale mogą także pokazać dobre nawyki i ostrzec przed złymi. To wiedza, której nie daje żadna ze szkół.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jak może Wam się przydać mentor w biznesie – posłuchajcie naszej audycji Drogowskazy!

Listen to "O mentorach w biznesie i pomocy młodym przedsiębiorcom [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.