Jak prawidłowo złożyć flagę?

i

Autor: Canva

Jak poprawnie złożyć flagę? Większość osób robi to źle!

2022-05-02 18:07

W okresie świąt majowych w Polsce wiele osób wywiesza flagi narodowe. Chociaż wydawać się to może prosta czynność to istnieją zasady używania flagi i nie każdy je zna. Jedną z nich jest jej poprawne złożenie. Zgodnie z zasadami w „kostkę” złożyć flagi nie można. Jeśli nie jesteście pewni jak poprawnie złożyć flagę, to odpowiedź znajdziecie w artykule.

Jak poprawnie złożyć flagę?

To jak wygląda Polska flaga wie chyba każdy przedszkolak. To właśnie, wtedy kiedy dzieci poznają barwy i symbole narodowe tłumaczy im się jak ważne jest odpowiednie ich szanowanie.

O tym, że flaga narodowa nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody jest oczywiste. Większość z nas dobrze zna zasady związane z jej eksponowaniem. Flaga o proporcjach 5:8 musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie można wywiesić flagi, która jest pomięta lub postrzępiona.

Natomiast zaskakująco mało osób wie, że flagi nie należy składać „w kostkę”. Jako że flaga narodowa ma szczególną rangę i symboliczny wymiar, nie można jej składać jak zwyczajny płat materiału. Z drzewca lub masztu powinny ją zdejmować dwie osoby. Gdy już zdejmiemy flagę możemy przystąpić do jej składania. Zgodnie z zasadami nie można tego robić na podłodze.

Flagę można położyć na stole lub złożyć na stojąco z pomocą drugiej osoby.Na początku należy rozłożyć ją poziomo i odwrócić, tak by odwrotna strona znalazła się na wierzchu. Następnie należy złożyć czerwoną część flagi, tak by zakryła ona szycie obu kolorów i nachodziła na białą część (1/3). W kolejnym kroku pojedynczą białą częścią flagi zakrywa się wcześniej złożony fragment. Tak złożona flaga powinna posiadać cały wierzch w kolorze białym i być szerokości równej 1/3 pierwotnej.

Składanie w trójkąt zaczynamy od lewej strony. Flaga o poprawnych proporcjach powinna złożyć się w ten sposób 7 razy. Ostatni „trójkąt” należy schować pomiędzy warstwy wcześniejszych złożeń. Pod artykułem znajdziecie nagranie pokazujące jak robią to żołnierze.

Jeśli flaga ulegnie zniszczeniu nie można jej wyrzucić. Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest jej niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Jak poprawnie złożyć flagę? Większość osób robi to źle!